Czy kiedykolwiek zmagałeś się z czytaniem w języku obcym którego się uczysz i chciałbyś aby słowa tłumaczyły się same? Niestety bez tłumacza nawet elektronicznego – tak się nie stanie. Zarówno nauka języków obcych jak i płynność czytania w obcym języku, wymaga Twojej systematyczności i … praktyki. Niezaprzeczalnym faktem jest również, iż czytanie w obcym języku jest jedną z podstawowych form jego nauki.

Istnieją techniki, które sprawiają, że nauka czytania w obcym języku jest nie tylko łatwiejsza, ale także przyjemniejsza. Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto uczyć się języka obcego przez czytanie?

Jeśli chcesz płynnie mówić w języku którego się uczysz, będziesz musiał móc go „przeczytać”. Niezależnie od tego, czy przeglądasz menu w restauracji, czytasz gazetę, czy kierujesz się wskazówkami na mapie, czytanie jest podstawą w życiu i w nauce języka obcego. W zależności od treści, czytanie daje szansę na lepsze zrozumienie sposobu, w jaki rodzimi mówcy mówią i piszą. Czytanie w obcym języku zmusza Cię również do nauki złożonych słów i zwrotów. Co więcej, zaletą czytania jest to, że kontrolujesz tempo uczenia się. Jeśli wolisz szybszą naukę, możesz przewijać tekst bez szukania każdego słowa, którego nie znasz. Możesz też wybrać wolniejszą formę nauki, analizując każde nieznane Ci słówko. Obie formy nauki, mają swoje zalety.

Strategie uczenia się czytania w obcym języku:

  1. Uważnie wybieraj co chcesz przeczytać

Niezwykle istotnym jest aby wybrać, odpowiednią książkę,prasę, publikację do czytania w języku obcym. Naukę czytania po angielsku, niemiecku czy francusku, zacznij od prostych szkolnych lektur dla dzieci. Jeśli będziesz mieć problem ze zrozumieniem tekstu, zawsze możesz zajrzeć do słownika. Jeżeli jesteś już bardziej zaawansowanym uczniem danego języka obcego, możesz sięgnąć po książki a nawet po publikacje naukowe.

  1. Przeczytaj zanim przeczytasz: znaczenie strategii przed naukowych

Kiedy już zdecydujesz, co przeczytać, skorzystaj z okazji, aby odświeżyć słownictwo jakie już znasz z danej tematyki. Pomoże Ci to na lepsze zrozumienie wybranej przez Ciebie lektury. Jeśli na przykład planujesz przeczytać książkę o kotach, przypomnij sobie jakie słówka pamiętasz o tej tematyce. Taka czynność nazywana jest strategiami przed czytaniem lub przed uczeniem się.

  1. Trudne słownictwo

Jeżeli czytając wybraną przez Ciebie lekturę, natrafisz na słowo którego nie rozumiesz, koniecznie sprawdź w słowniku co oznacza. Możesz je zakreślić w książce ołówkiem lub zastosować popularne fiszki. Na karteczce napisz dane słowo a na jej odwrocie narysuj co oznacza lub napisz jego tłumaczenie w Twoim języku ojczystym. Szybko zapamiętasz, nowe, do tej pory nieznane Ci słowo!

  1. Wspomagaj czytanie w nauce!

Czytanie w obcym języku jest jak wcześniej wspomniano, bardzo ważne podczas nauki. Nie zapomnij jednak, iż warto wzbogacać je o dodatkowe metody nauki np. czytanie na głos lub słuchanie audiobooka. Pomocna okaże się także nauka języka przez internet, gdzie również odnajdziesz wiele publikacji do czytania czy słowników do przetłumaczenia nowego słownictwa. Niezwykle ważne jest jeszcze mówienie. Wszak język jest niczym, bez co najmniej dwóch osób, które mogłyby go wypowiedzieć. Możesz rozmawiać ze sobą ale jeszcze lepiej jest znaleźć partnera do rozmowy. Czytajcie razem a Ty rób notatki gdy twój partner czyta. Czego możesz się nauczyć ze sposobu mówienia i na odwrót? Będziesz zaskoczony, jak skuteczne mogą być dwie głowy zamiast jednej.

Następnym razem, gdy będziesz czytać w obcym języku, pamiętaj o tych czterech prostych strategiach. Niech będą twoją magiczną różdżką a zobaczysz, jak szybko poprawią się Twoje umiejętności czytania!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *