Kupmy frezarki CNC – powiedzieli – wszyscy mają obrabiarki CNC i zarabiają – dodali. Ale produkcja na CNC to nie bułka z masłem – dobierając obrabiarkę należy przeanalizować rynek pod kątem przedmiotów, które będziemy produkować i na podstawie tego wybrać odpowiedne frezarki CNC. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na proste z pozoru pytanie – co można zrobić na frezarce CNC?

Jak to zwykle w życiu bywa, krótka odpowiedź to: „Wszystko”, długa? „to skomplikowane”. Pierwszym pytaniem zawsze jest profil produkcji pod kątem odbiorców – czy chcemy produkować przedmioty na swoje potrzeby (jako elementy składowe większych konstrukcji, które sprzedajemy lub pojedyncze detale) czy być podwykonawcą dla innej firmy. Pierwsza z dróg pozwala nam planować obłożenie obrabiarki CNC z wyprzedzeniem i mieć bardzo dużą elastyczność – zwykle jest to lepsze rozwiązanie jeżeli posiadamy odbiorców na produkty które nasze obrabiarki CNC mogą wyprodukować.

Podwykonawstwo z drugiej strony przy podpisaniu długiego kontraktu lub znalezieniu dobrego kontrahenta również może być wygodne – wiemy co będziemy robić i dla kogo, wiemy więc jak dokładne i duże frezarki CNC potrzebujemy, co pozwala np. poszukać rozwiązań z drugiej ręki w kwestii maszyn, narzędzi czy materiałów eksploatacyjnych na portalu Obrabiarka.pl, największym polskim portalu ogłoszeniowym o tym charakterze.

Frezarki CNC o kinematyce trzyosiowej (najbardziej popularne produkty na rynku) stawiają przed użytkownikiem duże ograniczenie – bardzo utrudnione jest wykonywanie powierzchni swobodnych i cech rozmieszczonych na bocznych ścianach przedmiotów obrabianych. Aby uniknąć tego problemu można przeanalizować zakup pięcioosiowej obrabiarki CNC, ale te – niestety – są produktami znacznie droższymi, a ich cena zaczyna się zwykle od 500 000zł co sprawia, że tym częściej klienci poszukują na portalu Obrabiarka.pl rozwiązań używanych, które można kupić za mniej niż połowę tej kwoty.

Są też sytuacje w którym frezarki CNC nie wystarczą – do obróbki przedmiotów okrągłych lepiej sprawdzą się tokarki (obrabiarki CNC w których obraca się przedmiot obrabiany a nie narzędzie), wykonanie cech o bardzo małych promieniach bocznych i zaokrągleń o wysokiej smukłości czasem wymagać będzie skorzystania z technologii EDM, a w wyjątkowych sytuacjach nawet druku 3d. Jeżeli napotykamy problemy na tyle zaawansowane, że sami nie wiemy jakie frezarki CNC będą w stanie wykonać konkretne cechy, to zakup obrabiarki CNC na portalu Obrabiarka.pl może być niemożliwy. W takiej sytuacji warto zwrócić się do dużego dystrybutora, którego inżynierowie aplikacji dobiorą odpowiednie obrabiarki CNC do naszych potrzeb, np. do firmy Abplanalp.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *