Pewnie wielu z Was spotkało się z opinią, że niemiecki to trudny język. Często słyszy się o skomplikowanej wymowie i zawiłych konstrukcjach gramatycznych. Jeśli dopiero chcesz zacząć się uczyć niemieckiego i masz obawy, że nie będziesz w stanie go opanować, co najmniej w stopniu komunikatywnym, to ten tekst jest dla Ciebie. Zapraszamy do czytania.

Zastanowimy się, skąd biorą się te uprzedzenia i jakie metody zastosować, żeby efektywnie operować językiem naszych zachodnich sąsiadów.

Co sprawia trudności?

Najwięcej osób narzeka na gramatykę niemiecką, leczy czy rzeczywiście jest ona tak bardzo skomplikowana? Owszem, nauka rodzajników czy deklinacji przymiotników początkowo może sprawiać trudności. Należy jednak pamiętać, że język niemiecki jest bardzo logiczny i uporządkowany, idealnie pasuje tutaj niemieckie przysłowie: “Ordnung muss sein” – porządek musi być. Wystarczy, że raz nauczysz się pewnych schematów i tabel, i jeśli będziesz używał niemieckiego na bieżąco, to gwarantuje Ci, że zapamiętasz je już na zawsze.

Kolejną rzeczą, która często sprawia problemy to długie, składające się z kilku rzeczowników, wyrazy. Początkowo twory takie jak Telekommunikationsüberwachungsverordnung mogą przerażać. Dzieje się tak jednak dlatego, że na początku nauki zasób naszego słownictwa jest ubogi. Z biegiem czasu jednak powiększa się on, a takie budowanie słów wydaje się logiczne i dzięki temu łatwe do zapamiętania.

Nie taki diabeł straszny…

Wbrew pozorom, język niemiecki to nie tylko potencjalne trudności, występuje w nim też sporo rzeczy, które łatwo opanować. Zdecydowanie jedną z nich jest wymowa. Po poznaniu jej reguł i opanowaniu kilku trudniejszych dźwięków, jak np. charczące niemieckie “r”, nie powinna stanowić ona dla użytkownika j. polskiego większego wyzwania. Dużym ułatwieniem w nauce języka niemieckiego jest też to, że występują w nim tylko 4 przypadki. Wystarczy, że zapamiętasz tabelę odmiany rzeczownika, zawsze możesz też użyć pytań pomocniczych do określenia przypadku. Tak jak cały język niemiecki, również składnia zdania jest schematyczna. Ogranicza to pole do popełniania błędów.

Nauka niemieckiego przez internet

Podsumowując, język niemiecki, tak jak każdy inny, posiada zarówno trudniejsze jak i proste elementy. Ważne jest, byś opanował podstawowe zasady gramatyczne i zrozumiał, kiedy ich używać. Wtedy okażę się, że język niemiecki jest łatwy, a jego nauka może sprawiać przyjemność. Istotna jest też metoda nauki, którą wybierzesz. Jeśli chcesz oszczędzić sporo czasu i mieć możliwość nauki w każdym miejscu i czasie, nie rezygnując przy tym z pomocy nauczyciela warto, żebyś rozważył kursy niemieckiego online. Dowiedz się więcej tutaj.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *