Praktycznie każdy mechanik samochodowy powinien posiadać podstawową wiedzę w zakresie łożysk samochodowych oraz ich prawidłowego doboru. Jest to uwarunkowane tym, iż łożyska stanowią zdecydowanie najczęściej zużywający się element w większości pojazdów samochodowych, a przy tym też, nie zawsze będziemy mieć możliwość dobrania oryginalnego łożyska wymiennego. Dlatego też koniecznością jest umiejętne dopasowanie parametrów łożysk do konkretnych przypadków. W tym zaś celu najlepszym rozwiązaniem będzie informatyczny katalog łożysk, który pozwoli nam dobierać poszczególne łożyska poprzez podanie parametrów przez nas pożądanych.

Katalog łożysk.

W sumie rozwiązanie to znalazło już swoje zastosowanie i zostało skutecznie wdrożone w firmie Stozek. Tutaj znajdziemy odpowiednio dopracowana aplikację internetową, jaką jest katalog internetowy z łożyskami Stozek.pl, w którym znajdziemy każde łożysko będące akurat na stanie magazynowym poprzez podanie wymaganych przez nas parametrów. W związku z powyższym, warsztaty samochodowe współpracujące z tym właśnie dostawcą (oraz innymi wdrażającymi podobne rozwiązanie), mogą w o wiele łatwiejszy sposób prowadzić swoje zamówienia. W tym celu wystarczy wejść na stronę dostawcy i po zalogowaniu się do systemu katalogowania łożysk, wybrać odpowiadające nam pod względami parametrów technicznych. Niekoniecznie dokładnie od tego samego producenta co posiadane przez nas oryginalne łożyska. Generalnie rzecz więc ujmując, wprowadzenie tego typu katalogów internetowych upraszcza znacznie proces zamawiania łożysk przez warsztaty samochodowe, co należy zaliczyć na plus powstawania tego typu aplikacji.

Zalety rozwiązania.

W tym szczególnym przypadku warto zwrócić uwagę, iż nawet w przypadku, kiedy będziemy potrzebować na przykład łożyska Nachi, istnieje możliwość, zastosowania zamiennika, o podobnych lub nawet takich samych parametrach. Kluczem jest tutaj jednak zastosowanie zamiennika tego samego typu (trudno będzie zastąpić łożysko kulkowe przez igiełkowe), o takich samych wymiarach (aby pasowało w miejscu łożyskowania), o takich samych parametrach technicznych. Niemniej jednak jest to jak najbardziej możliwe a co więcej, zdecydowana większość współcześnie działających warsztatów samochodowych właśnie w taki sposób zaopatruje się we wszelkiego rodzaju łożyska, zapewniając sobie sprawne prowadzenie napraw i wymiany łożysk w pojazdach samochodowych.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż praktycznie każde łożysko można będzie zastąpić zupełnie innym, pod warunkiem posiadania takich samych kluczowych parametrów, czyli wymiarów nominalnych, typu łożyskowania oraz parametrów technicznych związanych z przenoszenie sił momentu obrotowego. Z całą pewnością dla wielu użytkowników pojazdów samochodowych jak również dla warsztatów jest to sporym ułatwieniem, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż niektórzy użytkownicy nie zdecydują się na zastosowanie łożysk innego producenta, niż zalecanego przez producenta pojazdu, w celu zachowania gwarancji.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *