Współczesne budownictwo jednorodzinne, bardzo często wykorzystuje technologię budowy domów parterowych z poddaszem użytkowym, co pozwala na ograniczenie kosztów budowy przy jednoczesnym zyskaniu dodatkowej przestrzeni użytkowej. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami, bowiem trzeba tutaj zadbać o odpowiednie jakościowo okna dachowe, które powinny spełniać zupełnie inne wymagania niż ma to miejsce w przypadku okien ściennych. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco bliższej perspektywy, aby przekonać się, w jaki sposób należy podchodzić do zagadnienia wyboru okien dachowych.

Najważniejsze parametry okien dachowych.

W przypadku okien dachowych musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła U, bowiem w tym przypadku, okno będzie usytuowane w płaszczyźnie sufitu, a jak wiemy całe ciepło uciekać będzie do góry. Dlatego też, w przypadku okien dachowych, warto aby współczynnik U <= 0,6 w/(m2*K), co jest już wartością charakterystyczną dla budownictwa pasywnego. Bardzo istotną kwestią będzie także sama konstrukcja okna, bowiem wewnętrzna warstwa szyby, powinna być pokryta powłoką niskoemisyjną, która będzie odpowiedzialna za odbijanie sporej części promieniowania cieplnego z wnętrza domu. Dzięki temu zagwarantujemy sobie praktycznie minimalny poziom strat ciepła. Tym bardziej, iż okna dachowe mogą być nieco mniejsze jeśli chodzi o rozmiary od okien ściennych, gdyż z racji swojego montażu na dachu domu i tak będą przechwytywać więcej promieni słonecznych. Pozwoli to na doskonałe naświetlenie pomieszczenia przy mniejszej powierzchni domu.

Dobór odpowiednich okien.

Ostatecznie, skoro będziemy wiedzieć, na jakie parametry okien dachowych należy zwrócić uwagę, będziemy mogli wybrać się do konkretnych już sklepów z oknami aby sprawdzić poszczególne modele i wybrać okna spełniające nasze wymagania. Kupując okna dachowe w Bielsku powinniśmy jednakże pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności sprawdzić konkretnego dostawcę, pod kątem ewentualnych opinii poprzednich klientów. Będzie to zawsze bardzo dobra dla nas informacja wskazująca nam kwestie tego, czy dany dostawca okien prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków. Musimy przecież pamiętać o tym, iż nie każdy dostawca okien będzie tak samo profesjonalnie podchodzić do swoich zadań. Czasami możemy wręcz spotkać się z dostawcami, dla których mało istotną kwestią będzie poziom zadowolenia klienta, a raczej ważniejsze będą jego zyski. Takich dostawców powinniśmy za wszelką cenę unikać, gdyż będzie się to wiązać tylko i wyłącznie z problemami w przyszłości. Jednym słowem wybór okien dachowych nie jest tak prostym zadaniem jak by się to mogło wydawać, toteż warto jednak podejść do tego zagadnienia z nieco większym dystansem, a w pierwszej kolejności posiąść przynajmniej podstawową w tym zakresie wiedzę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *