Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni upraw większej niż hektar powinni posiadać wykupione polisy ubezpieczeniowe. Jest to obowiązek regulowany przez odpowiednią ustawę. Link do samej ustawy można znaleźć na samym dole artykułu. Tutaj więc skupimy się na kwestiach najważniejszych z punktu widzenia rolników pod nią podlegających. Sprawdzimy, jakiego rodzaju ubezpieczenia będą obowiązkowe do wykupienia, oraz gdzie najlepiej wykupić konkretne polisy, aby wszystko było załatwione zgodnie z literą prawa i interesem rolnika.

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia dla rolników.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni większej niż hektar powinni wykupić obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Do tego warto jeszcze wspomnieć, iż powinni oni w całości lub przynajmniej w części opłacać podatek rolny. Dopiero wtedy w pełni kwalifikują się pod ustawę i maja obowiązek wykupienia polis ubezpieczenia rolniczego. W tym przypadku będą to dwie polisy:

  • Polisa OC rolnika – stanowi podstawowe zabezpieczenie rolnika na wypadek wyrządzenia szkód osobom trzecim. W takich sytuacjach wypłatami zadośćuczynienia będzie zajmować się ubezpieczalnia.
  • Polisa ubezpieczenia obejmującego budynki rolne – stanowi zabezpieczenie przed szkodami wywołanymi głównie działaniem sił natury. Chodzi tutaj o kwestie pożarów, powodzi, gradobicia, wichury, nawałnic, ale także osunięć ziemi czy też upadków statków powietrznych.

Ponadto, każdy rolnik, niezależnie od spełnienie wytycznych w ustawie powinien posiadać ubezpieczenie OC pojazdów rolnych. Wynika to z faktu tego, iż poruszają się one po drogach publicznych, a co za tym idzie, mogą brać udział w zdarzeniach drogowych z tymi pojazdami.
Osobno jeszcze dochodzi ubezpieczenie upraw rolnych. Dotyczy ono rolników pobierających opłaty bezpośrednie. W takim przypadku obowiązani są oni do ubezpieczenia swoich upraw w co najmniej 50%.

Dobór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Bardzo ważne z punktu widzenia każdego rolnika będzie tutaj więc dobranie odpowiedniej polisy ubezpieczenia w każdym z przypadków. W tym celu warto skorzystać z porównywarek dostępnych w sieci internetowej. Pozwoli to na spokojne zapoznanie się z wszystkimi, dostępnymi ofertami poszczególnych ubezpieczalni i wybór najlepszej i najbardziej dopasowanej do swoich potrzeb. Jedną z takich porównywarek znajdziemy pod adresem mojapolisa.net.pl. jest to w zasadzie jedna z lepszych stron, zwierająca aktualne oferty większości ubezpieczalni oferujących ubezpieczenia dla rolników. Warto skorzystać z tego narzędzia, gdyż z całą pewnością usprawni to proces wyboru polisy. Ostatecznie zawsze można będzie skorzystać z usług doradcy ubezpieczeniowego, który skutecznie pomoże wybrać najlepszą ofertę. W każdym bądź razie, ubezpieczenie wykupić trzeba będzie tak czy siak.

Więcej informacji na temat obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych oraz treść samej ustawy znajdziesz tutaj – https://www.cdr.gov.pl/57-aktualnoci/cdr-informuje/2133-ubezpieczenia-w-rolnictwie-2017-r

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *