W czasie ostatnich kilkunastu lat, coraz głośniejszym tematem jest ekologia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Przestarzałe kotły grzewcze na paliwa stałe, generują niestety bardzo dużo zanieczyszczeń. Są one odpowiedzialne za około 90% tzw. niskiej emisji, czyli emisji zanieczyszczeń na poziomie poniżej 40m. Zanieczyszczenia te wpływają na pojawianie się smogu spowijającego nasze ulice w sezonie grzewczym. Dlatego też, tak ważnym zagadnieniem jest zamian podejścia do ogrzewania, głównie poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie. Bardzo dobrze będą się sprawdzać na przykład pompy ciepła, czy też systemy klimatyzacji wnętrz. Wszystkie te rozwiązania będą podnosić komfort wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, z jednoczesnym ograniczeniem zanieczyszczeń wydalanych do atmosfery.

Pompy ciepła i zalety ich stosowania.

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych są pompy ciepła. Są to jednostki które zapewniają odzysk ciepła z zewnętrznych, odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku będą to przede wszystkim pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Każda z tych pomp będzie działać na nieco innych zasadach, wykorzystując inne źródła ciepła zewnętrznego.

  • Pompy ciepła powietrzne – wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu atmosferycznym. W tym przypadku jednak nie zawsze jest to rozwiązaniem najlepszym. Co ważne, temperatura powietrza atmosferycznego jest zmienna, wobec czego trudno przewidzieć warunki pracy pompy ciepła. Im niższa będzie temperatura powietrza zewnętrznego, tym większe koszty trzeba będzie ponieść w celu odzysku ciepła.
  • Pompy ciepła gruntowe – czynnik grzewczy ogrzewany jest w gruncie, gdzie temperatura jest stała i poniżej jednego metra będzie wynosić zawsze jeden stopień Celsjusza. Im głębiej tym cieplej. Tutaj mamy możliwość dość precyzyjnego przewidzenia warunków pracy pompy, wobec czego o wiele łatwiej jest nam oszacować koszty grzewcze, jak również dobrać parametry pracy urządzenia. Zastosowanie pomp gruntowych wymaga jednak wykonania wykopów, czy też nawet odwiertów głębinowych, co znacznie podnosi koszt instalacji urządzenia.

Dodatkowa klimatyzacja VRF.

Bardzo dobrym rozwiązaniem podnoszącym komfort wewnętrzny w naszych domach, będzie zastosowanie klimatyzacji. Szczególnie jeśli do systemu klimatyzacji dołączymy rekuperator. Jest to specjalne urządzenie z wymiennikiem ciepła, które pozwala nam na odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnętrz i jego przekazanie do powietrza wtłaczanego do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych. Poza tym, warto pamiętać, iż klimatyzacja VRF pozwala nam na utrzymanie korzystnego dla człowieka mikroklimatu wewnętrznego w pomieszczeniach mieszkalnych. Wpływa to na znaczne podniesienie komfortu mieszkania w swoim domu. Pozwala także na pewne ograniczenie kosztów ogrzewania poprzez odzysk ciepła. Najważniejsze jest jednak to, iż systemy klimatyzacji są w pełni ekologiczne, a ich praca nie generuje jakichkolwiek zanieczyszczeń atmosfery.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *