Brykiet z trocin to jeden z bardziej ekologicznych materiałów opałowych, jakie możemy obecnie stosować. Nadaje się perfekcyjnie zarówno do spalania w piecach kominkowych, jak i w większych kotłach centralnego ogrzewania. Oczywiście jest to materiał o niższym poziomie kaloryczności od węgla, toteż spalanie będzie stało na wyższym poziomie. Jednakże przy jego spalaniu nie będziemy emitować aż takich zanieczyszczeń do środowiska, jak ma to miejsce przy spalaniu węgla. Warto tutaj także zauważyć, iż brykiet z trocin, to w pełni odnawialne źródło energii. Co więcej, produkowany jest przede wszystkim z odpadów z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Dzięki temu pozbywamy się odpadu, z którym nie bardzo było co robić, a jednocześnie produkujemy ekologiczny materiał opałowy.

Brykiet z trocin a jego efektywne spalanie.

Oczywiście, tak samo, jak w przypadku wielu innych materiałów opałowych, tak też w przypadku brykietu, zawsze możemy poprzez niewłaściwe jego spalanie, doprowadzić do generowanie nadmiernej ilości zanieczyszczeń. Tutaj przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego wilgotność. Nie powinna ona pod żadnym pozorem przekroczyć 8%. Jakiekolwiek wyższe wartości poziomu wilgotności będą już bardzo negatywnie wpływać na spalanie brykietu z trocin. Przede wszystkim, automatycznie będzie się obniżać jego wartość kaloryczna. W tym przypadku, duża część energii cieplnej, zamiast ogrzewać czynnik grzewczy w instalacji c.o. będzie zmarnowana na odparowanie wody zawartej w brykiecie. Co więcej, parująca wilgoć będzie osiadać na stalowych elementach kotła i przewodach kominowych, prowadząc z czasem do ich korodowania. Dlatego też, brykiet z trocin musi być jak najbardziej suchy. Na sam koniec procesu produkcji powinien być poddany suszeniu i w takim stanie, w szczelnie zamkniętych workach powinien trafić do klienta. Ten zaś powinien zagwarantować sobie odpowiednie warunki do jego przechowywania bez narażania na kontakt z wilgocią. Najlepszym miejscem będzie oczywiście skład w bezpośrednim sąsiedztwie kotłowni, gdzie będzie ciepło i sucho.

Produkcja brykietu z trocin.

Dość istotną kwestią jest tutaj także to, w jaki sposób powinien być brykiet z trocin wytwarzany. Najważniejszym aspektem jest prawidłowe przygotowanie surowca do produkcja, czyli trocin. Powinny one być wysuszone w jak największym zakresie. W toku produkcji, brykieciarki prasują trociny pod wysokim ciśnieniem, wyciskając z nich żywicę. Stanowi ona tutaj idealne spoiwo, dzięki któremu nie trzeba stosować żadnych syntetycznych lepiszczy. Jeśli zaś trociny będą zbyt wilgotne, żywica będzie przemieszana z wodą, wobec czego spojenie kostek brykietu z trocin będzie znacznie osłabione. Wobec tego też, zanim trociny trafią na produkcję, powinny trafić do pomieszczenia suszarni, gdzie będą odpowiednio wysuszone. Zresztą gotowy brykiet z trocin, także powinien trafić na suszarnię, gdzie dopiero po osiągnięciu maksymalnie niskiego poziomu wilgotności zostanie zapakowany w szczelne worki i załadowany na palety.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *