W ostatnim czasie mamy do czynienia ze sporą intensyfikacją prac mających na celu zmianę mentalności ludzi, którzy regularnie zanieczyszczają swoją własną planetę. Jest to szczególnie widocznie w sezonie zimowym, kiedy uruchamiane są domowe kotłownie odpowiedzialne za największą ilość niskiej emisji (czyli zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery na wysokości poniżej 40m). Można przecież podejść do tematu zupełnie inaczej, wykonać termomodernizację budynku, wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny kotły z podajnikami. Można zastosować piec kominkowy opalany brykietem z trocin. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest bardzo ciekawa, bowiem brykiet z trocin okazuje się być bardzo ekologicznym i wydajnym materiałem opałowym, szczególnie w przypadku ogrzewania kominkowego.


Ogrzewanie kominkowe z brykietem z trocin.


Jak już wspomnieliśmy, jednym z ciekawszych rozwiązań może się okazać ogrzewanie kominkowe. Oczywiście pod warunkiem, że budynek będzie solidnie ocieplony i będzie wykonana odpowiednio efektywna instalacja rozprowadzania ciepła. Niezależnie od tego czy będzie to ogrzewanie podłogowe, grzejniki kanałowe, czy też system dystrybucji ciepłego powietrza, musi być dobrze przemyślany i prawidłowo wykonany. W takich sytuacjach ogrzewanie całego domu piecem kominkowym będzie mieć sens.
Nie mniej istotnym aspektem będzie tutaj sam materiał opałowy zastosowany do pieca kominkowego. Chodzi o kwestię tego, aby osiągać wystarczająco wysoki poziom jego kaloryczności. Tak aby nie trzeba było cały czas utrzymywać wysokiego ognia. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj na przykład brykiet z trocin, który okazuje się być jednym z lepszych materiałów opałowych. Jest on wysoce energetyczny i ekologiczny. Zastępuje nam klasyczne drewno kominkowe, a co więcej, wykonywany jest z odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej. Jest to więc niejako produkt uboczny recyclingu odpadów drzewnych.


Warunki spalania brykietu z trocin w piecach kominkowych.


Bardzo istotną kwestią w przypadku spalania brykietu w piecach kominkowych, będzie tutaj utrzymanie jego wilgotności na odpowiednio niskim poziomie. Chodzi o to, aby maksymalny poziom wilgotności spalanego brykietu nie przekroczył 8-10%, bowiem w przypadku przekroczenia tej wartości będziemy mieć do czynienia z natychmiast utratą jego wartości opałowej. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności, wytworzona energia cieplna będzie zużywana do odparowania wilgoci zawartej w brykiecie drzewnym zamiast do ogrzewania naszego domu. ponadto, parująca wilgoć będzie osiadać na ścianach wewnętrznych pieca oraz komina, powodując z czasem ich korodowanie. Można więc powiedzieć, iż zbyt wilgotny brykiet z trocin będzie się wiązać z poważnymi stratami, zarówno na wartości kalorycznej, jak i na żywotności naszego pieca oraz komina. Dlatego też, należy brykiet z trocin przechowywać starannie w bardzo suchych warunkach. Dzięki temu uda nam się zachować odpowiednie warunki jego spalania co będzie przekładać się na komfort cieplny, niskie koszty ogrzewania oraz brak przyspieszonego procesu zużywania się pieca kominkowego.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *