Umiejętność prawidłowego dobrania materiałów do wykańczania wnętrz, to bardzo pożądana cecha projektantów wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o sytuacje w których inwestor główny decyduje się na poniesienie wyższych kosztów wykonania, w zamian za co chce osiągnąć wysoki poziom estetyki i prestiżu w swoim domu. W takich przypadkach nie można uciekać się do stosowania półśrodków, które na dłuższa metę niestety nie będą się sprawdzać. Tutaj zdecydowanie najlepiej będzie sięgać po materiały o wysokim poziomie ekskluzywności, takie jak naturalne kamienie. Marmury, granity i trawertyny. Mimo iż te ostatnie będą tutaj stanowić swego rodzaju substytut marmurowych elementów wykończenia wnętrz, warto wziąć je pod uwagę, gdyż w pewnych okolicznościach będą charakteryzować się równie wysokim poziomem piękna i urokliwości. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej możliwościom jakie mają współcześni projektanci którzy stają przed wyzwaniem urządzenia wnętrz w ekskluzywny i prestiżowy sposób.

Marmurowe elementy użytkowe

Marmur jako materiał wykończeniowy do wnętrz stosowany jest już od czasów starożytnych, kiedy to po raz pierwszy dostrzeżono jego niezwykłe właściwości oraz stosunkowo wysoką łatwość obróbki. Już w starożytności stosowano go do wykonywania wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych, aczkolwiek przede wszystkim był to materiał do wytwarzania użytkowych elementów wykończenia wnętrz. Z marmuru wykonywane były wszelkiego rodzaju posadzki, parapety i schody, przede wszystkim w domach i pałacach zamożniejszych obywateli a to z racji tego, iż nie był to kamień zbyt pospolity, a co więcej ówczesna technologia wydobywcza, oraz obróbcza była dość skomplikowana a przez to też stosunkowo kosztowna. Obecnie mamy do czynienia z nieco łatwiejszym podejściem do kwestii wydobycia oraz obróbki marmuru, niemniej jednak w dalszym ciągu przez wzgląd na rzadkość występowania jest to kamień drogi a co za tym idzie również bardzo ekskluzywny.

Z marmuru obecnie wykonywane są przede wszystkim wszelkiego rodzaju posadzki, jak również parapety, schody, a nawet blaty kuchenne. Można więc powiedzieć, iż w kwestii zastosowania w tym przypadku sprzętów typowo użytkowych, od czasów starożytnych niewiele się zmieniło.

Elementy estetyczne z marmuru.

Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na to, iż z marmuru poza elementami użytkowymi, takimi jak wspomniane parapety, blaty, schody czy też posadzki, możemy wykonywać całą gamę różnorodnych ozdób, które nie pełniąc żadnych funkcji użytkowych zapewniają nam jednak podniesienie prestiżu wykończenia wnętrz w domach. Musimy tutaj przede wszystkim pamiętać, o wszelkiego rodzaju ozdobnych ramach do luster, figurkach rzeźbionych w marmurze, czy też innych elementach dekoracyjnych, które zapewniają podniesienie poziomu ekskluzywności wnętrza domu.

Podsumowanie

Można tutaj więc powiedzieć, iż marmur już od czasów starożytnych stał się wyjątkowo pożytecznym materiałem budowlanym przeznaczonym przede wszystkim do wytwarzania elementów wykończenia wnętrz, zarówno użytkowych jak i typowo ozdobnych. W tym też zakresie od czasów starożytnych niewiele się zmieniło. Może poza pewnym usprawnieniem wydobycia i obróbki, która sprawia, iż możemy jeszcze precyzyjniej i dokładniej wykonywać niektóre elementy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *