Posiadające nawet niewielką kwotę oszczędności chcemy ją jak najlepiej ulokować. W tym celu rozglądamy się za różnymi sposobami zainwestowania tych pieniędzy. W zależności od tego jak duża jest to kwota oraz na jak duże możemy sobie pozwolić ryzyko tak duży będzie wachlarz możliwości inwestycyjnych z jakich będziemy mogli skorzystać. Najpewniejszym i najpopularniejszym sposobem ulokowania pieniędzy jest lokata bankowa.

Założenie lokaty możliwe jest w każdym banki dosłownie w kilka minut. Jednak aby dokonać najbardziej korzystnego wyboru nie powinniśmy polegać na przypadku. Najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności jest oprocentowanie lokaty. Odsetki jakie możemy obecnie uzyskać z lokaty to zazwyczaj od dwóch do czterech procent w skali roku. Jednak możliwe jest znalezienie oferty z nieco wyższym oprocentowaniem.

Aby znaleźć najlepsza lokatę powinniśmy poszukać zestawienia, które prezentuje najkorzystniejsze lokaty. Najlepsza lokata może dać nam nawet 5% w skali roku co jest solidnym zarobkiem jeśli weźmiemy pod uwagę, że taka inwestycja nie wiąże się z ryzykiem, ponieważ lokaty bankowe są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Ranking lokat prezentuje aktualnie najkorzystniejsze rozwiązania depozytowe i dzięki niemu znajdziesz najlepszą lokatę terminową na polskim rynku. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat stale się zmienia i często to co miesiąc temu było najkorzystniejsze obecnie wypada blado w porównaniu a oferta innych banków.

Oprócz oprocentowania lokaty musimy jeszcze zdecydować się na rodzaj lokaty na jakiej będziemy chcieli ulokować oszczędności. Wbrew pozorom lokata nie jest równa lokacie dlatego warto dokładnie czytać regulamin i zadawać pytania, aby mieć pewność, że korzystamy z produktu z którego faktycznie chcemy skorzystać.

Najpopularniejszym rodzajem lokaty jest lokata terminowa. Jej konstrukcja jest zdecydowanie najprostsza, ponieważ polega na przekazaniu pieniędzy w depozyt do banku na z góry określony czas i odsetki, które będą naszym zyskiem. Ten rodzaj lokaty nie zawiera żadnych haczyków. Warto jednak dopytać czy wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się z utratą całości wypracowanych odsetek. Część banków jeśli klient zrywa lokatę nie wypłaca żadnych odsetek, jednak od tej reguły są odstępstwa i znajdą się banki, które nawet przy zerwaniu lokaty wypłacą na przykład połowę odsetek.

Kolejnym rodzajem lokaty na jaki mogą trafić klienci banków są lokaty progresywne. Oprocentowanie lokaty progresywnej rośnie wraz z okresem trwania umowy lub wraz ze zwiększeniem kapitału ulokowanego na lokacie. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą lokaty progresywnej, ponieważ najczęściej w materiałach reklamowych banki podają górną granicę możliwego do uzyskania oprocentowania co w wielu przypadkach jest nieosiągalne.

Jeśli natomiast posiadamy większa kwotę pieniędzy możemy skorzystać z oferty lokaty rentierskiej. Ten rodzaj depozytu jest odpowiedzią na hasło „żyj z odsetek”. Jeśli posiadamy wystarczająco dużo pieniędzy zakładając lokatę rentierską możemy faktycznie żyć z odsetek, ponieważ są one wypłacane regularnie co miesiąc lub co kwartał w zależności od uzgodnienia z bankiem.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *