Ogrzewanie kanałowe to jedna z nowocześniejszych technologii ogrzewania naszych domów i mieszkań. Charakteryzuje się o wiele lepszym poziomem wydajności, niż na przykład tradycyjnie stosowane ogrzewanie ścienne. Zapewnia nam zmniejszenie zużycia opału, a tym samym oszczędności oraz mniejszy poziom zanieczyszczenia środowiska. Jest to tym bardziej dobre rozwiązanie, iż możemy w zasadzie bez większych trudności wdrożyć je w istniejącym budynku z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Wystarczy niezbyt wielka ingerencją w strukturę całej instalacji, i oczywiście prawidłowy montaż grzejników kanałowych. Istotny będzie także prawidłowy ich dobór pod względem mocy, w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń.


Zasada działania ogrzewania kanałowego.


W pierwszej kolejności należy tutaj poznać zasadę działania ogrzewania kanałowego, które okazuje się być bardzo efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. W tym przypadku, do grzejników, zamontowanych w podłodze, dostarczany jest czynnik grzewczy. Może to być standardowa woda z instalacji CO, lub też glikol propylenowy z instalacji solarnej. Zaleca się jednak doprowadzanie do grzejników kanałowych standardowej wody, a na drodze pomiędzy solarami a grzejnikami zastosowanie skutecznego wymiennika ciepła. Pozwoli to na jednoczesne używanie instalacji solarnej oraz instalacji z kotłem CO.
Rozprowadzanie ciepła przez grzejniki kanałowe.
Wewnątrz grzejnika dochodzi do ogrzewania przepływającego przez niego powietrza. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku ściennych grzejników konwekcyjnych. Tutaj jednak mamy do czynienia z dodatkowym wentylatorem we wnętrzu grzejnika, który wymusza przepływ powietrza. Dzięki temu też, będziemy mogli liczyć na szybsze rozgrzewanie się pomieszczeń. Wentylatory zastosowane w tym przypadku będą rzecz jasna oszczędne i bardzo ciche w eksploatacji, aby nie wpływać negatywnie na komfort domowników.


Większy poziom czystości w pomieszczeniu.


Można tutaj więc powiedzieć, iż grzejniki kanałowe to połączenie standardowych grzejników ściennych z wentylatorem. Ich montaż w podłodze zaś oszczędza naszą przestrzeń na ścianach. Ma to jeszcze jedną zaletę. Grzejniki ścienne z biegiem czasu powodują straszne przybrudzenie ściany w jednym tylko miejscu. Tutaj zaś nie będzie dochodziło do osiadania kurzu, który spalając się na grzejnikach będzie następnie brudzić ściany. Jednym słowem nie będziemy musieli tak szybko realizować procesu odświeżania ścian w pomieszczeniu.


Montaż grzejników kanałowych.


Aby dokonać montażu grzejników kanałowych, przede wszystkim trzeba będzie wyciąć w podłogach odpowiednich wymiarów kanały pod grzejniki, oraz doprowadzić do nich czynnik grzewczy. Wymagać to będzie pewnych przeróbek w istniejącej instalacji, oraz odpowiedniej grubości stropów. Warto sprawdzić jakie wymiary grzejników będzie podawać konkretny producent grzejników kanałowych, co pozwoli nam sprawdzić jakiej grubości musimy mieć podłogi i stropy, aby możliwe było zamontowanie grzejników kanałowych. Jednakże w większości przypadków wystarczy wycięcie kanału na 10 cm, aby mieć możliwość montażu. Do tego przecież jeszcze dochodzi wykończenie podłogi, które może zabierać 1-5 cm.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *