W ciągu ostatnich lat, na rynku technologii klejenia pojawiło się stosunkowo sporo nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają proces technologiczny klejenia. Pojawiły się także całe, nowoczesne technologie. Jedną z nich jest klejenie z wykorzystaniem promieniowania UV do utwardzenia spoiny. Jest to jedna ze zdecydowanie najlepszych technologii, które obecne zyskują stale popularność w wielu branżach. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi wykonanej spoiny, jak również innymi zaletami, o których warto sobie powiedzieć nieco szerzej.

Zakres zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Technologia ta jest wykorzystywana obecnie w coraz większym spektrum przypadków. Najczęściej jednakże jest wykorzystywana w następujących branżach:

  • Produkcja sprzętu optycznego
  • Produkcja wyposażenia i sprzętu medycznego
  • Elektronika
  • Elektrotechnika
  • Motoryzacja

Oczywiście zdarzają się także przypadki jej wdrażania w innych branżach. Na chwilę obecną jednak są to znikome próby dostosowania technologii do konkretnych przypadków. Z całą jednak pewnością, w najbliższych latach usłyszymy o kolejnych, ciekawych zastosowaniach tej technologii klejenia.

Zalety technologii utwardzania spoiny promieniowaniem UV.

Technologia ta charakteryzuje się licznymi zaletami, dla których stała się tak bardzo popularna. Aby lepiej sobie wszystko zobrazować, wystarczy zerknąć na poniższą listę korzyści płynących z zastosowania tej technologii klejenia.

  • Relatywnie niska cena jednostkowa wykonania spoiny
  • Krótki czas utwardzania – w wielu przypadkach możliwe jest pełne utwardzenie spoiny w czasie krótszym niż 10 sekund
  • Długi okres żywotności kleju – mamy nawet do 60 minut czasu, od nałożenia kleju, do chwili, kiedy konieczne będzie utwardzenie spoiny. W tym czasie możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami oraz przygotować większą liczbę spoin do jednoczesnego utwardzenia.
  • Możliwość utwardzania wielu spoin jednocześnie – w tym celu należy wykorzystać lampy przemysłowe i systemy UV, obsługujące dużą ilość żarników.
  • Bardzo dobre parametry techniczne wykonywanych spoin

Mamy więc do czynienia z konkretnymi korzyściami, płynącymi z wdrożenia tej technologii na zakładach produkcyjnych.

Jak przygotować spoinę do utwardzania.

W tym zakresie także nie jest to proces nazbyt skomplikowany. W zasadzie będzie bardzo zbliżony do standardowe przygotowywania spoiny klejowej. Trzeba starannie oczyścić i odtłuścić klejone powierzchnie. Następnie nałożyć równomierne warstwy kleju na obydwie płaszczyzny i połączyć ze sobą klejone przedmioty. Ostatecznie, wykorzystują odpowiednie promienniki typu UV przeprowadzić utwardzanie spoiny.

Możemy więc mówić o klasycznej, prostej technologii przygotowania spoiny. W zamian zaś dostajemy konkretne, realne korzyści, które znacznie obniżają koszty wykonywania spoin klejowych oraz zapewniają nam dobre parametry wykonywanych spoin.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *