Każdy z nas z całą pewnością chciałby, aby jego dom jednorodzinny był jak najbardziej nowoczesny i w pełni komfortowy. Pociąga to jednak za sobą pewne koszty, które należy ponieść jeszcze na etapie budowy. Chodzi o to, abyśmy zadbali we wczesnej fazie projektowania naszego domu, aby znalazły się w nim wszystkie najważniejsze instalacje sanitarne, które przyczyniają się do podniesienia komfortu. Sama instalacja kanalizacyjna czy też wodna, są co prawda potrzebne, jednakże dziś, nie jest to żaden komfort, tylko podstawa. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jakie inne instalacje sanitarne możemy zastosować w budynku, aby osiągnąć wyższy poziom komfortu i wygody jego użytkowania.

Podstawowe instalacje sanitarne.

Wśród instalacji sanitarnych, które możemy zastosować w naszym domu jednorodzinnym, możemy wyróżnić instalacje podstawowe, oraz instalacje dodatkowe. Do podstawowych będziemy zaliczać elementy takie jak instalacja kanalizacyjna czy też wodna, oraz grzewcza. Stanowią one absolutną podstawę. To fakt, iż wpływają w wyraźny sposób na podniesienie poziomu komfortu. Z tym że tutaj mamy do czynienia z podnoszeniem go od zera do absolutnego minimum. Bez bieżącej wody, kanalizacji, czy też ogrzewania, po prostu nasz dom nie będzie się nadawać do normalnej eksploatacji.

Musimy więc w pierwszej kolejności zadbać o to, aby w naszych domach znalazły się te właśnie, podstawowe instalacje sanitarne, bez których obecnie ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie człowieka. Następnym krokiem będą instalacje dodatkowe oraz odpowiednie źródła ogrzewania.

Dodatkowe instalacje sanitarne.

Tak jak już wspomnieliśmy, instalacja kanalizacyjna i wodna to obecnie podstawa. Jednakże poza tego typu instalacjami możemy także zastosować inne rozwiązania, które w jeszcze większym zakresie pozwolą nam podnieść poziom komfortu w naszych domach jednorodzinnych. Przede wszystkim chodzi nam o instalacje takie jak wentylacja mechaniczna, czy też klimatyzacja. Pozwalają one utrzymać korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, co oczywiście będzie przekładać się na poprawę naszego samopoczucia. Dodatkowo, na wentylacji można zastosować rekuperację, czyli odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazywanie go do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń mieszkalnych.

Ekologiczne źródła ciepła.

W fazie projektowania budynku domu jednorodzinnego, koniecznie należy także uwzględnić odpowiednie źródło ciepła do ogrzewania budynku w sezonie zimowym. Tutaj zaś, obecnie powinniśmy skupiać się na rozwiązaniach jak najbardziej ekologicznych. Klasyczne, węglowe kotły drzewne, powinny już dawno odejść do lamusa. Obecnie królują kotły gazowe oraz pompy ciepła. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne, bowiem pozwala nam uniezależnić się od dostawców gazu. Trzeba tylko znaleźć odpowiednio korzystne oferty na pompy ciepła w Andrychowie, oraz wybrać jedną z pomp ciepła spełniającą stawiane przez nas wymagania. Dzięki temu osiągniemy zarówno korzystny poziom temperatury w budynku w sezonie zimowym, jak również zapewnimy sobie niższe koszty i niższy poziom zanieczyszczeń środowiska.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *