Ładowanie akumulatorów, przede wszystkim kwasowo-ołowiowych, czyli tych najbardziej popularnych w naszym kraju w wózkach jezdniowych, może stwarzać pewne zagrożenia. Chodzi głównie o kwestię tego, iż w przypadku rozszczelnienia się akumulatora może dojść do wydzielania się wodoru. Jest to gaz bardzo niebezpieczny, łatwopalny a w połączeniu z powietrzem atmosferycznych, silnie wybuchowy. Można więc powiedzieć, iż ładowanie akumulatorów rzeczywiście może stwarzać bardzo poważne zagrożenia. Wobec tego też, należy ten proces w jak największym zakresie zabezpieczyć. Jak to zrobić? Postaramy się wyjaśnić pod spodem.

Czego wymaga bezpieczne ładowanie akumulatorów?

Aby proces ładowania akumulatorów był w jak największym zakresie bezpieczny, przede wszystkim trzeba będzie go odizolować od otoczenia. Wobec powyższego, koniecznością będzie wygospodarowanie dodatkowe pomieszczenia, z przeznaczeniem na akumulatorownie. Jeśli takowego pomieszczenia na obiekcie nie ma, to koniecznie trzeba będzie je zbudować. Powinno być dość duże, aby pomieścić dużo akumulatorów oraz niezbędnego wyposażenia akumulatorowni.

Tego typu pomieszczenie sprawi, iż ładowanie akumulatorów będzie realizowane pod pełną kontrolą. Dzięki temu też, jakiekolwiek zagrożenia, pojawiające się w wyniku ładowania akumulatorów, będą mogłyby być natychmiast zneutralizowane rzez odpowiednie, lokalne systemy zarządzenia bezpieczeństwem.

Jak powinny być wyposażenie akumulatorownie?

Profesjonalne akumulatorownie to pomieszczenia nie tylko w pełni izolowane, ale także prawidłowo wyposażone. Kwestią kluczową będzie monitorowanie poziomu wodoru w atmosferze pomieszczenia. Przy wychwyceniu nazbyt wysokiego poziomu, natychmiast uruchamiane będą procedury alarmowe czyli: uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej i wizualnej, uruchomienie systemu wentylacji mechanicznej na 100% mocy, odłączenie zasilania od wszystkich prostowników, ewakuacja osób znajdujących się bezpośrednio w strefie zagrożenia.

Jak więc widzimy trzeba tutaj zainwestować w odpowiednie systemy a to jeszcze nie wszystko. Przydatne będą także odpowiednie wózki dzięki którym ładowanie akumulatorów nie będzie wymagało ich ruszania z miejsca. Wózki te, wyposażone są w odpowiednią wannę ze stali kwasoodpornej, na wypadek wycieki zawartości akumulatora. Jednym słowem, akumulatorownia powinna być starannie zabezpiecza przed ewentualnymi uszkodzenia.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ładowanie akumulatorów, może nie jest nazbyt skomplikowanym procesem, jednakże niosącym za sobą pewne zagrożenia. Pełna ich neutralizacja jest kosztowna, jednakże są to koszty które powinniśmy traktować jako inwestycję. Dzięki ich poniesieniu bowiem, ładowanie akumulatorów w firmie stanie się o wiele bardziej bezpieczne, co przełoży się na wyższą wydajność pracowników. Zyskają oni dużą ilość czasu na to, aby zając się ważniejszymi sprawami, gdyż ładowanie akumulatorów będzie tutaj procesem praktycznie zautomatyzowanym,

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *