Leczenie zgagi, obecnie jest realizowane na wiele różnorodnych sposobów. Najczęściej jednak spotykamy się z lekami dostępnymi w sklepach bez recepty, które mają za zadanie ograniczyć refluks żołądkowy, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwość ta, może być wywoływana przez różnorodne czynniki chorobowe, może towarzyszyć innym dolegliwościom. Może też być przyczyną przepełnienia żołądka, czy też nieprawidłowości w dostarczaniu pokarmu. Nazbyt szybkie jedzenie, niedokładnie gryzienie pokarmu. To wszystko może sprawić, iż poczujemy nieprzyjemne pieczenie w przełyku, oraz okolicy mostka, czyli zgagę. W takich sytuacjach, koniecznością będzie skuteczne leczenie zgagi, gdyż jest to dolegliwość nie tylko nieprzyjemna, ale także stwarzająca poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Czy leczenie zgagi może być skuteczne?

Przede wszystkim, leczenie zgagi opiera się na podawaniu leków blokujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Jednakże na dłuższą metę jest działanie niepożądane, bowiem kwas żołądkowy jest niezbędny w procesie trawienia pokarmów, toteż jego całkowite blokowanie będzie prowadzić do trudności z trawieniem pokarmów, a to z kolei wywoła kolejne dolegliwości zdrowotne. Tego typu preparaty mogą być jedynie doraźnym wsparciem w przypadku nagłego ataku zgagi, która jest bardzo uciążliwa i utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeśli jednak zgaga występuje częściej, regularnie, warto wybrać się do lekarza, aby stwierdzić przyczyny jej występowania. Dzięki temu, możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia, które wyeliminuje przyczyny, a nie tylko skutki. Po prostu, w takim wydaniu, leczenie zgagi będzie o wiele bardziej korzystne dla naszego, ogólnego stanu zdrowia.

Przyczyny występowania zgagi.

Zgaga może pojawiać się w wyniku wielu różnych dolegliwości, oraz sytuacji. Warto tutaj więc wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny jej występowania, bowiem pozwoli nam to na skuteczne określenie, co jest katalizatorem do nadmiernego wydzielania soków żołądkowych a w następstwie tego, do ich cofania się do przełyku.

Taki stan rzeczy może mieć miejsce w następujących sytuacjach:

  • Ciąża
  • Przepuklina rozworu przełykowego
  • Zaburzenia psychonerwicowe
  • Choroby dróg żółciowych
  • Naciecz rozrostowy żołądka
  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  • Niestrawność
  • Zażywanie na czczo leków zawierających kwas acetylosalicylowy lub antybiotyków.

Mamy więc cały szereg czynników zewnętrznych które mogą prowadzić do zgagi, toteż warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czy nie jest to powiązane z którąkolwiek, przebywaną przez nas aktualnie chorobą.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc biorąc, leczenie zgagi możemy realizować na różne sposoby, najczęściej są to leki farmakologiczne, które powoduje zobojętnianie kwasu żołądkowego, lub tez blokują jego wydzielanie. Możemy jednak stosować również odpowiednio dobrane zioła na zgagę i trawienie, których działanie będzie w zasadzie takie samo. Jest to jednakże leczenie naturalne, a więc bardziej bezpieczne dla naszego organizmu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *