Wśród wielu standardowych typów łożysk, stosowanych bardzo powszechnie w branży maszynowej oraz w motoryzacji, znajdziemy także łożyska nieco mniej standardowe. Przykładem mogą tutaj być chociażby łożyska wahliwe specjalnego typu. Jest to cała grupa łożysk, których charakterystyczną cechą, jest stosunkowo swobodne ustawianie się pierścieni wewnętrznego i zewnętrznego względem siebie, w trakcie pracy łożyska. Oczywiście łożyska wahliwe wykonywane są w wielu wariantach, o zróżnicowanych parametrach a tym samym o różnym przeznaczeniu. Warto nieco więcej wiedzieć na ich temat, gdyż są to łożyska bardzo popularnie stosowane przede wszystkim w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych.

Typy łożysk wahliwych

Jeśli chodzi o rozróżnienie łożysk kulkowych wahliwych, to wyróżnić tutaj będziemy mogli przede wszystkim dwa podstawowe ich typy. Będą one przedstawiać się następująco:

  • Łożyska kulkowe wahliwe – standardowe łożyska wahliwe. Pozwalają na pewną niewspółosiowość wału i oprawy przez wzgląd na możliwość swobodnego ustawiania się pierścieni łożyska. Maksymalny poziom niewspółosiowości wynosi tutaj 2,5-3 stopni, a w przypadku łożysk z uszczelkami tylko 1,5 stopnia.
  • Łożyska kulkowe wahliwe w wykonaniu E – to łożyska wahliwe ze wzmocnioną konstrukcją wewnętrzną. Charakteryzują się większym zakresem nośności niż łożyska standardowe przy tych samych wymiarach. Przeważnie wyposażone są w koszyki łożyskowe wykonane z poliamidu 6.6 dodatkowo wzmocnionego poprzez zastosowanie włókna szklanego.

Do tego dochodzą jeszcze łożyska wahliwe uszczelnione obustronnie, czy też z szerokim pierścieniem zewnętrznym. Są to w zasadzie już łożyska wahliwe specjalnego typu, których zastosowanie ogranicza się do specyficznych sytuacji.

Pozyskiwanie dobrych jakościowo łożysk.

Bardzo ważną kwestią w tym przypadku będzie także stosowanie łożysk o dobrej jakości. Aby pozyskać takie łożyska trzeba będzie znaleźć solidnego dystrybutora. Czy to będzie hurtownia, czy też zwykły sklep z łożyskami, musimy mieć gwarancję, iż dystrybuowane łożyska będą najlepszej jakości. Najlepiej, jeśli dystrybutor będzie w stanie wskazać odpowiednie certyfikaty od producenta. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie autoryzowanych dostawców od najważniejszych producentów łożysk, takich jak Timken czy też SKF. Są to bowiem najbardziej uznani na rynku producenci łożysk, których produkty stanowią klasę i jakość same w sobie. Pozyskując łożyska do tak uznanych producentów, można mieć pewną gwarancję, iż będą one sprawdzać się perfekcyjnie. Poza tym, na każde łożyska od takich producentów, zawsze dostaniemy gwarancję, co także powinno nas zabezpieczyć na wypadek ewentualnych uszkodzeń. Oczywiście chodzi tutaj tylko i wyłącznie o uszkodzenia nie wynikające z wadliwego montażu lub użytkowania. Takie uszkodzenia nigdy nie będą podlegać żadnej gwarancji.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *