Jeśli chodzi o zastosowanie pomp w różnych przypadkach, w różnych branżach, można zauważyć, iż sporym powodzeniem cieszą się zarówno pompy duże, jak i małe, lekkie pompy zatapialne. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż w przypadku dużych pomp, będą one wykorzystywane w przypadkach prac ciągłych, pompowania na dużą skalę, natomiast w przypadku pomp niewielkich, znajdą one zastosowanie w przypadkach, w których wymagana jest duża mobilność. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii zastosowania niewielkich pomp zatapialnych zarówno w przypadku pompowania ścieków, jak i w przypadku zastosowania ich w branży budowlanej.

Niewielkie pompy dla budownictwa.

Branża budowlana, chyba najczęściej wykorzystuje wszelkiego rodzaju niewielki pompy zanurzeniowe. Są one tutaj stosowane przede wszystkim do prowadzenia odwodnień na bieżąco na placu budowy. W przypadku, kiedy w wyniku nagłych i bardzo intensywnych opadów atmosferycznych dojdzie do zalania wykopów budowlanych, idealnym narzędziem do ich odwodnienia będą rzecz jasna pompy zatapialne kwasoodporne do agresywnych cieczy, które zapewniają łatwość eksploatacji oraz wysoki poziom mobilności. Z racji niedużych rozmiarów i małej wagi, transport tego typu pomp zanurzeniowych do odwodnień, nie wymaga żadnego specjalnego podejścia. Wystarczy załadować na samochód i przewieźć w miejsce prowadzenia odwodnienia, a tam wrzucić do wykopu, podłączyć wąż tłoczny i można rozpocząć odwadnianie. Jedyne na co trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę to kwestia doboru odpowiedniej wydajności pompy zanurzeniowej, oraz jej wysokości podnoszenia. Musimy te parametry dopasować do specyficznych warunków terenowych w miejscu prowadzenia odwodnienia, aby prace mogły cieszyć się dobrym poziomem efektywności. Zresztą w przypadku zbyt niskiego poziomu podnoszenia pompy, w stosunku do uwarunkowań terenowych po prostu odwadnianie będzie całkowicie niemożliwe do zrealizowania.

Pompy w gospodarce komunalnej.

Bardzo często pompy wykorzystywane będą także w firmach z branży gospodarki komunalnej, gdzie posłużą głównie do pompowania ścieków. W większości przypadków będą to odpowiednio duże pompy, gwarantujące duży zakres przesyłu ścieków do miejskich oczyszczalni, aczkolwiek swoje zastosowanie znajdą tutaj także małe pompy do ścieków. Będą one najczęściej wykorzystywane podczas prac remontowych oraz modernizacyjnych na dużych przepompowniach, gdzie przecież na czas remontu danej pompy, trzeba zagwarantować stałość przesyłu ścieków do oczyszczalni. W tym przypadku małe pompy do ścieków sprawdzać się będą zdecydowanie najlepiej, bowiem można je ze sobą łączyć w systemy pomp, dopasowując wydajność systemu do realizowanego zadania. Tym bardziej, iż małe pompy do ścieków są o wiele łatwiejsze do transportowania niż duże agregaty pompowe, co znacznie ułatwia wszelkiego rodzaju prace awaryjnego pompowania ścieków, czy też budowy systemów zapasowych realizujących przesył ścieków podczas prac remontowo modernizacyjnych w całej przepompowni.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *