Lokaty bankowe są inaczej nazywane depozytami, które składamy na z góry określony czas w banku. Mogą być to lokaty krótkoterminowe do 12 miesięcy, lub długoterminowe – kiedy powierzamy bankom pieniądze na okres powyżej roku. Najważniejszą zaletą lokaty patrząc z perspektywy banku jest to, że może on dysponować naszymi środkami pieniężnymi przez pewien okres czasu, bez obawy ich zwrotu właścicielowi.

Gdyby klient zdecydował się wcześniej rozwiązać lokatę, najczęściej traci większość lub całe odsetki. Przeważająca ilość osób nie zdecyduje się więc na to, jeśli chce pomnażać swoje oszczędności. Inaczej jest w przypadku pozostałych produktów bankowych. Z konta osobistego na przykład lub z konta oszczędnościowego możemy wypłacać każdą sumę pieniędzy kiedy tylko chcemy, za pomocą bankomatów, kart płatniczych lub w oddziale banku.

Osoby, które mają oszczędności, jakich w najbliższym czasie nie zamierzają wykorzystywać, powinny zastanowić się nad założeniem lokaty, ponieważ banki przyjmując od nas pieniądze i mogąc nimi dysponować, inwestując np. na giełdzie w akcje czy obligacje, dają nam nagrodę w postaci odsetek.

Wielkość odsetek zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest oprocentowanie lokat. Ich wysokość zależy również od rodzaju lokaty, jaką założyliśmy. Z reguły najlepsze lokaty, to lokaty stałe, a nie progresywne. Ważna dla jej właściciela powinna być także częstotliwość, z jaką będą dopisywane, do złożonych w banku oszczędności, odsetki. Od nowej łącznej sumy kapitału i odsetek naliczane są kolejne. Kapitalizacja może następować po roku, ale też na przykład po miesiącu. A więc im częściej banki będą dokonywać kapitalizacji odsetek, tym więcej zyskamy oszczędności.

Oprocentowanie lokat jest związane z długością okresu, na jaką je założymy. Lokaty długoterminowe są zazwyczaj wyżej oprocentowane, ponieważ tak jak zostało już wspomniane, bank może dłużej dysponować ulokowanymi środkami pieniężnymi.

Podsumowując, jeśli mamy pewną sumę pieniędzy, których w najbliższym czasie nie będziemy wykorzystywać, a chcemy je bezpiecznie zainwestować, wówczas doskonałym wyborem będą lokaty bankowe. Są one dużo bezpieczniejsze od akcji i wyżej oprocentowane niż konto osobiste czy dodatkowe konto oszczędnościowe.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *