Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które systematycznie przerabia duże ilości surowca lub półproduktu, niesie za sobą konieczność ponoszenia sporych kosztów podatkowych. Każda zakupiona partia towaru, nawet jeśli jest wzięta od przedsiębiorcy w kredycie kupieckim, ponosi za sobą konieczność zapłacenia podatku VAT od jej wartości, co też z reguły sprawia przedsiębiorcom spore trudności. Po prostu trudno jest zorganizować dużą sumę pieniędzy jednorazowo na opłacenie podatku VAT, skoro produkt został kupiony na kredyt kupiecki, a zyski umożliwiające nam opłacenie podatku VAT pojawią się dopiero po pewnym czasie.

Magazyn konsygnacyjny.

W takich przypadku, jedynym rozwiązaniem pozwalającym nam na zoptymalizowanie ponoszonych z tytułu podatku VAT kosztów są magazyny konsygnacyjne, czyli specjalna forma magazynu, zapewniająca nam, iż przechowywane w nim towary nie podlegają opodatkowaniu do czasu ich podjęcia. Po prostu kupując na kredyt od innego przedsiębiorcy duża partię towaru do przeróbki, magazynujemy je w magazynie konsygnacyjnym i dzięki temu nie musimy płacić podatku VAT. Następnie w ciągu miesiąca kalendarzowego podejmujemy pewną partię towaru, i to ta partia, jest jedynie opodatkowana. Dzięki temu koszty podatkowe są rozłożone w czasie co jest łatwiejsze do uniesienia przez większość firm, a co za tym idzie, łatwiej jest zachować płynność finansową, będącą gwarantem stabilnej pozycji na rynku. Stworzenie przepisów dotyczących magazynu konsygnacyjnego jest więc wyjściem unijnych ustawodawców naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw i pozwolenie im na utrzymanie lepszej płynności finansowej. Jest to swego rodzaju wsparcie ze strony unijnych urzędników, którzy dostrzegli problem, a chcąc zapewnić sobie stabilny rozwój gospodarczy potrzebują przecież sprawnie działających przedsiębiorstw utrzymujących dobry poziom płynności finansowej.

Koszty magazynu konsygnacyjnego.

W zasadzie w tym przypadku, nie trzeba nawet tworzyć własnego magazynu konsygnacyjnego, choć byłoby to najwygodniejsze. Tutaj można całkiem śmiało skorzystać z zewnętrznych usług magazynowych, u przedsiębiorców, którzy wdrożyli odpowiednie procedury i mają możliwość prowadzenia magazynów w myśl przepisów o magazynach konsygnacyjnych. Ponosić będziemy koszty zbliżone do zwykłego wynajmu powierzchni magazynowej, a co za tym idzie, nie jest to wcale aż tak wielkim kosztem, tym bardziej, iż korzystanie z zewnętrznego magazynowania jest zawsze rozwiązaniem oszczędniejszym. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku magazynu zewnętrznego, ponosić będziemy jedynie koszty aktualnie zajętej przestrzeni magazynowej, a w przypadku własnego magazynu, zawsze trzeba będzie ponosić koszty utrzymania całej przestrzeni, niekoniecznie zajętej magazynowymi towarami, surowcami czy też półproduktami. Jednym słowem zewnętrzne usługi magazynowania wraz z ofertą magazynowania w myśl magazynu konsygnacyjnego to rozwiązania stworzone specjalnie dla potrzeb przedsiębiorstw, które operując dużymi ilościami towarów mogłyby w wyniku poniesienia kosztów podatku VAT od całej partii materiału doznać poważnego zachwiania stabilności finansowej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *