Dla większości początkujących muzyków ważnym kryterium decydującym o wyborze takiego, a nie innego instrumentu jest czas potrzebny do jego opanowania. Pytanie, „na czym gra się łatwiej” to jedno z pierwszych pytań, jakie przychodzą do głowy tym, którzy zastanawiają się nad tym, na czym nauczyć się grać. To czy łatwiej gra się na pianinie czy na skrzypcach nie jest wcale oczywiste. Oba instrumenty mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Ci, którzy nie przepadają za skrzypcami zwracają uwagę na fakt, że gra się na nich w nienaturalnej pozycji, a już samo umiejętne trzymanie smyczka wymaga wielu ćwiczeń. Z kolei nauka gry na pianinie jest równie żmudna. Zarówno opanowanie pianina, jak i skrzypiec wymaga wielu systematycznych ćwiczeń i sprawnych palców. Na to jak będzie grało nam się na skrzypach czy pianinie będą mieć wpływ nasze ogólne predyspozycje, poziom „umuzykalnienia” oraz to, ile czasu przeznaczymy na naukę.

Dla początkującego muzyka lepszym wyborem będzie pianino bowiem na nim gra się łatwiej. Skrzypce to niezwykle trudny instrument, którego perfekcyjne opanowanie zajmuje długie lata. Tak długi czas nauki może łatwo zniechęcić kogoś, kto dopiero uczy się gry na instrumencie. Gra na skrzypcach to sztuka wymagająca sporego nakładu pracy, muzycznego słuchu i cierpliwości.

Jeśli chodzi nam po głowie nauka gry na pianinie, Kraków z pewnością jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy nauczyciela. Gra na tym instrumencie wymaga samozaparcia-im więcej czasu przeznaczymy na naukę, tym szybciej nauczymy się grać. Pianino jest jednak jednym z prostszych instrumentów, stąd też poleca się je tym, którzy szybko chcieliby zobaczyć efekt swoich starań.

Niezależnie od tego czy wybierzemy skrzypce czy pianino warto pamiętać, że powinniśmy lubić instrument, na który się decydujemy. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by nauczyć się na nim grać, to nie odstraszą nas nawet żmudne godziny ćwiczeń. Stwierdzenie „trening czyni mistrza” sprawdza się również w muzyce.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *