Autostrada to najwyższa w Polsce klasa dróg. Musi spełniać szereg warunków, między innymi: ruch przebiegający po odseparowanych od siebie jezdniach, brak sygnalizacji świetlnej i kolizyjnych skrzyżowań (dopuszczone są tylko płynne zjazdy i wjazdy). Zaraz po nich występują drogi ekspresowe, jednak ciekawostką jest fakt, że aktualnie mamy ich mniej niż samych autostrad.

Aktualnie drogi w Polsce to jeden wielki plac budowy. Realizowany jest plan, według którego ma powstać prawie dwa tysiące kilometrów dróg najwyższej klasy. Jest on wspierany nie tylko przez fundusze płynące prosto z miasta stołecznego, ale również przez liczne samorządy i samą Unię Europejską. Pociąga to ze sobą niestety liczne problemy natury biurokratycznej, bowiem wyłonienie projektanta i wykonawcy drogi zajmuje znacznie więcej czasu niż przy standardowych procedurach. Jest to jednak cena znacznie tańszej budowy – w niektórych przypadkach UE potrafi sfinansować większą część wszystkich kosztów. Nie trzeba wspominać, że przy kwotach idących w miliardy jest to ogromna oszczędność. Mimo wszystko, planując podróż przez kraj trzeba uważać na aktualność map i sprawdzić czy na trasie nie są przewidywane roboty drogowe. W niektórych przypadkach taka „niespodzianka” może znacznie wydłużyć przejazd, a nawet wstrzymać go na pewien czas. Zresztą tego typu elementy nie są związane tylko i wyłącznie z konstruowaniem nowych dróg.

Dosyć często dochodzi do sytuacji, w której konieczna jest naprawa dróg, mimo że zostały one niedawno postawione. Czy to błędy wykonawców? Nie, tego wymagają wszystkie drogi w Polsce. Szczególnie w przypadku ostrzejszych zim lub innych trudnych warunków pogodowych. Utrzymanie budowy w określonych kosztach wymaga niestety pewnych oszczędności, stąd późniejsza potrzeba zlecania częstszych lub szybszych remontów. Jeżeli interesują Cię usługi remontowe dróg możesz wyszukać odpowiedniego wykonawcę w sieci wpisując przykładowo „roboty drogowe Kraków„.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *