Dzięki naszemu poradnikowi, dowiesz się kto i po co tworzy ranking lokat, co grozi w wypadku wcześniejszej wypłaty środków, a także na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Przeczytaj i zostań mistrzem oszczędzania już dziś.

R jak ranking lokat

W sieci dostępne jest wiele zestawień, które porównują produkty poszczególnych banków. Jednak czy na pewno możemy im ufać czy też może są to listy tworzone przez konkretne banki, które promują w ten sposób swoje oferty? To zależy, niektóre rankingi są autorstwa redaktorów czy dziennikarzy portali finansowych np. takich jak tutaj. Zazwyczaj biorą pod uwagę suche dane, takie jak oprocentowanie lokaty, czas jej trwania i inne kluczowe cechy. Często jednak nawet takie listy są obarczone reklamą czy wytycznymi sponsora. Nie znaczy to jednak, że będą one zupełnie nieprzydatne.

Zamiast przeszukiwać kilka czy kilkanaście stron różnych banków, wszystkie informacje masz zebrane w jednej, wygodnej tabelce. Dzięki temu łatwiej wybrać kilka lokat, na których chcesz się skupić i dopiero szukać szczegółowych informacji na ich temat. To znacznie szybszy sposób, który pozwoli Ci szybko zorientować się w tym, co jest dostępne na rynku. Dlatego porównanie lokat, to pierwsza czynność jaką powinieneś zrobić zanim zdecydujesz się na tę formę oszczędzania.

Z jak zerwanie umowy

Nikt nie zakłada lokaty z założeniem zlikwidowania jej przed czasem. Różne są jednak sytuacje i może zdarzyć się tak, że będziesz zmuszony mieć szybki dostęp do swojej gotówki. Korzystna oferta biznesowa czy niespodziewana awaria w domu mają to do siebie, że nie poczekają cierpliwie aż skończy się Twoja umowa z bankiem. Dlatego musisz dokładnie mieć świadomość co stanie się jeśli wypłacisz swój wkład wcześniej oraz jakie mogą być tego konsekwencje.

Te najmniej przyjemne i stosowane przez wiele banków, to utrata zarobionych odsetek. Do tego dochodzi czasem także prowizja za wcześniejsze wypłacenie pieniędzy, która potrafi być niemała. Zanim jednak uznasz, że lokaty to absolutnie nie jest pomysł dla Ciebie, spokojnie. Jest wiele ofert, które pozwolą Ci swobodnie dysponować Twoimi funduszami. Zazwyczaj są trochę niżej oprocentowane, ale w zamian za to masz komfort, że nagła sytuacja nie narazi Cię na dodatkowe koszty czy straty.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *