Nadciśnienie to bardzo poważna dolegliwość, z którą można i nawet trzeba walczyć, bowiem może być przyczyną wielu poważnych chorób, a w swojej najgorszej formie, może przyczynić się nawet do śmierci pacjenta. Dlatego też, cierpiąc na tę dolegliwość, przede wszystkim należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, aby dokładnie sprawdzić, jak problem wygląda w danym przypadku oraz przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu jego leczenia. Oczywiście możliwe jest także leczenie nadciśnienia bez jakichkolwiek leków farmakologicznych, aczkolwiek będzie to od nas dość sporo wymagać. Zobaczmy wobec tego, jak walczyć z nadciśnieniem, aby zapewnić sobie zdrowie na resztę życia.

Przyczyny pojawiania się problemów z nadciśnieniem.

Prawidłowe ciśnienie idealne wynosi w przypadku dorosłego człowieka 120/80 mmHg. W tym przypadku wszystkie narządy naszego organizmu pracują najlepiej i mają zapewnioną idealną dawkę wszystkich substancji rozprowadzanych wraz z krwią. W przypadku pojawienia się problemów z nadciśnieniem należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, bowiem w przeciwnym przypadku narażamy się na zwiększone ryzyko zawału serca, na problemy z udarem mózgu, czy też wzrokiem. Może także przyczyniać się niewydolności nerek.

W przypadku podstawowych przyczyn, zwiększających ryzyko pojawiania się nadciśnienia, będziemy mieli przede wszystkim do czynienia z otyłością. Już nawet 1 kg masy ciała, będzie wpływać na zmianę ciśnienia tętniczego o 2-3 mmHg. Dlatego też przy problemach z nadciśnieniem podstawowym zaleceniem lekarskim będzie diametralna zmiana diety. Należy tutaj wykluczyć wszystkie te produkty, które w krótkim czasie mogą prowadzić do otyłości, a więc wszelkie słodycze, mięsa i wędliny. Należy jeść o wiele mniej, ale za nawet 4-5 razy dziennie.

Jak walczyć z nadciśnieniem?

Jak już wspomnieliśmy, otyłość będzie tutaj bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na pojawianie się problemów z nadciśnieniem, niemniej jednak nie możemy ograniczyć się tylko do tego. Bardzo ważne będzie tutaj także zrezygnowanie z kawy, alkoholu i papierosów. Także niektóre leki mogą stanowić stosunkowo poważne zagrożenie w tym przypadku, toteż warto starannie i precyzyjnie wybierać leki w przypadku innych chorób. Nawet z pozoru niegroźne lekarstwa, na przykład wiele z leków dystrybuowanych bez recepty, może wywierać negatywny wpływ na osoby z nadciśnieniem.
Warto także ograniczyć sól do około 4-5 g, co powinno w zupełności wystarczyć, a przynajmniej nie będzie negatywnie wpływać na poziom naszego ciśnienia. Do tego warto jeszcze zadbać o unikanie sytuacji stresowych, oraz zapewnić sobie zdrowy sen, bowiem wpływa to korzystnie na regulację naszego ciśnienia. Jednym słowem przede wszystkim trzeba będzie zacząć od zmiany trybu życia na zupełnie inny. W taki sposób możliwe będzie dokonanie odpowiednich zmian, które pozwolą pokonać nadciśnienie i problemy z nim związane, a to przecież w tej kwestii jest sprawą kluczową.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *