Produkcja brykietu z trocin jest procesem stosunkowo prostym, aczkolwiek wymagającym odpowiedniego przygotowania całej, niezbędnej infrastruktury. Sam brykiet z trocin, jest bardzo dobrym materiałem opałowym, który możemy wykorzystać w celach grzewczych w naszych domach i mieszkaniach. Jest to materiał opałowy o wiele lepszy od węgla kamiennego. Pod kątem emisji CO2 do atmosfery jest także lepszy od gazu ziemnego, choć znacznie ustępuje mu pod względem siarki, czy też pyłu zawieszonego. W każdym bądź razie, jest to dobry materiał opałowy, ekologiczny, a więc produkcja brykietu drzewnego będzie jak najbardziej korzystna. Tym bardziej, iż przechodzenie na ekologiczne rozwiązania grzewcze obecnie jest coraz ważniejsze w każdym państwie.

Aby produkcja brykietu z trocin była opłacalna, trzeba mieć dobre źródło materiału do przerobu.

Przede wszystkim, zanim w ogóle ktokolwiek będzie mógł myśleć o infrastrukturze produkcyjnej, konieczne jest zorganizowanie regularnych dostaw materiału wsadowego. Dzięki temu produkcja brykietu z trocin będzie w ogóle opłacalna. Ciężko jest pozyskać zdrowe drewno tartaczne i przerabiać je na brykiet z trocin. Tym bardziej, iż przy odpowiednim podejściu, można zagwarantować sobie spore dostawy trocin, wiórów i zrębków. Są to odpady z produkcji stolarskiej i tartacznej. Można więc te odpady sprawnie odbierać z dużych tartaków i stolarni. Można także przygotować własną linię drobniącą większe gałęzie a te pozyskiwać bezpośrednio z wycinek. Trzeba bowiem zauważyć, iż gałęziówka bardzo często jest po prostu spalana na miejscu. To wszystko można przecież odpowiednio rozdrobnić i wysuszyć tak, aby nadawało się do produkcji brykietu z trocin.

Niezbędna infrastruktura produkcyjna.

Kluczowe będzie także zagwarantowanie sobie odpowiedniej infrastruktury. Chodzi tutaj o przygotowanie niezbędnych pomieszczeń do składowania materiału wsadowego, jego suszenia oraz do składowania wyrobu gotowego. Pomieszczenia te powinny spełniać dość wyśrubowane kryteria pod względem izolacji i wentylacji. Chodzi w końcu o to, aby materiał wsadowy i gotowy brykiet, nie były narażone na zawilgocenie.

Tak samo należy przygotować pomieszczenia produkcyjne. Tak, aby także tam, nie było ryzyka zawilgocenia materiału wsadowego oraz samego wyrobu już gotowego. Jeśli zaś chodzi o maszyny do produkcji brykietu, to bardzo dobrze swoją rolę będą spełniać brykieciarki Briklis, które obecnie są chyba najlepszym rozwiązaniem tego typu w kraju. Są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, zapewniające kompleksowe przetwórstwo wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych na brykiet z trocin.

Podsumowanie

Inwestując odpowiednie pieniądze w infrastrukturę oraz niezbędne maszyny, możemy mieć pewność iż produkcja brykietu z trocin będzie całkiem opłacalna. W każdym razie, z czasem inwestycje na pewno się zwrócą, a to w prowadzeniu biznesu jest kwestią najważniejszą.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *