Nawadnianie w rolnictwie odgrywa niesamowicie istotną rolę, szczególnie w okresie, kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych. W takich momentach, dla wydajności upraw liczy się każda kropla wody. Poza tym warto też pamiętać, iż sztuczne nawadnianie upraw jest wykorzystywane również w celu zasilania roślin różnorodnymi nawozami, które wymagają podawania z wodą. Generalnie jest to jeden z istotniejszych punktów prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dlatego też, warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom związanym z tym zagadnieniem, aby jeszcze lepiej realizować to zadanie.

Nawadnianie z wykorzystaniem deszczowni.

Jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań w zakresie nawadniania upraw rolnych jest wykorzystanie deszczowni, czyli systemów nawadniających z własną pompą, które można zastosować praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdziemy tylko źródło wody. Z reguły też rolnicy posiadają na swoich polach uprawnych, lub w ich pobliżu przygotowane studnie głębinowe jako ujęcia wody, aczkolwiek w takim przypadku niezbędne stają się dodatkowo odpowiednio wydajne pompy spalinowe do zasilenia deszczowni.

Konstrukcja deszczowni.

Przeciętna deszczownia, składa się z całego systemu węży i rur, oraz zraszaczy, które realizują proces nawadniania pod wpływem wody podawanej pod odpowiednim ciśnieniem. Ich konstrukcja sprawia, iż ciśnienie wywołuje nie tylko wyciek wody ale także obracanie się końcówki roboczej zraszaczy, dzięki czemu, jeden zraszacz jest w stanie nawodnić teren w promieniu nawet do 10-15 metrów od siebie. Umiejętne rozstawienie zraszaczy zapewnia nam więc precyzyjne nawodnienie całej uprawy. Z reguły tutaj stosowane są stałe systemy nawadniające zlokalizowane po boku pół uprawnych, tak aby nie zniszczyły się poruszające się po polu pojazdy rolnicze, a jednocześnie, aby nie trzeba było ich stale przestawiać. Oczywiście do dyspozycji rolników są jeszcze odpowiednie deszczownie mobilne, które stosunkowo łatwo można przenieść w inne miejsce, gdzie akurat zachodzi potrzeba przeprowadzenia nawadniania.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj przyznać, iż deszczownie to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów prowadzenia gospodarstwa rolnego. Prawidłowe nawadnianie upraw będzie niezbędne jeśli chcemy osiągnąć odpowiednie plony, toteż trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia sporych kosztów związanych z zakupem a następnie eksploatacją deszczowni, a także z niezbędnymi do ich prawidłowego działania, pompami spalinowymi. Trzeba przecież pamiętać, iż z reguły w przypadku pól uprawnych nie będziemy mieli pod ręką wodociągowego ujęcia wody, ani też dostępu do prądu elektrycznego, wobec czego trzeba będzie sobie jakoś radzić we własnym zakresie poprzez wykorzystanie studni głębinowych i odpowiednich pomp głębinowych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *