Odwadnianie wykopów budowlanych to jedna z częściej wykonywanych w przemyśle budowlanym prac, szczególnie, jeśli prowadzone są one w terenie podmokłym, lub też w okresie letnim, kiedy stosunkowo często można będzie zetknąć się z nagłymi i bardzo intensywnymi opadami deszczu. Trzeba tutaj będzie jednak poznać dość dobrze odpowiednio skuteczne metody przeprowadzania odwadniania, aby w każdym przypadku móc skutecznie i bezpiecznie wykonać wszystkie czynności, i kontynuować przerwane prace. Generalnie rzecz więc ujmując koniecznością jest przybliżenie sobie podstawowych metod odwadniania wykopów budowlanych oraz stosowanych w tym przypadku maszyn i urządzeń, dzięki czemu prace odwodnieniowe będą przeprowadzane sprawnie i efektywnie, a to w tym przypadku kwestia zdecydowanie najważniejsza.

Odwadnianie igłofiltrami.

Jednym z przypadków, w którym konieczne będzie przeprowadzanie odwadniania, jest praca w terenie podmokłym, z tym, że tutaj, koniecznością jest odwadnianie jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Chodzi tutaj o to, aby przed rozpoczęciem prowadzenia robót ziemnych obniżyć odpowiednio poziom wody gruntowej, do poziomu umożliwiającego bezpieczne i wygodne prowadzenie prac. Rzecz jasna trzeba będzie posiadać wiedzę z zakresu montażu i eksploatacji zestawów igłofiltrowych, aczkolwiek nie jest to żadna specjalistyczna wiedza i po krótkim szkoleniu, praktycznie każdy pracownik będzie w stanie skutecznie i efektywnie wykonywać prace związane z montażem igłofiltrów oraz z prawidłowa ich obsługa podczas odwadniania.

Odwadnianie zalanych wykopów.

Kolejnym przypadkiem kiedy konieczne będzie odwadnianie będzie sytuacja w której wykopy budowlane zostają zalane wskutek nagłych opadów atmosferycznych. Jeśli prace prowadzone są w terenie piaszczystym, raczej nie będzie z tym większego problemu, niemniej jednak w przypadku prac prowadzonych w terenie gliniastym, bez sprawnego odwadniania się nie obejdzie. Tutaj stosowane są przede wszystkim metody odwadniania wykopów opierające się o zastosowanie pomp głębinowych i zatapialnych. Tego typu rozwiązania będą skuteczne tylko w przypadku, kiedy zastosowane będą pompy odpowiedniej mocy, bowiem zbyt słabe pompy głębinowe, niestety nie będą w stanie skutecznie odpompować całej, zalegającej w wykopach wody.

Rodzaje stosowanych pomp przy pracach odwodnieniowych.

Jak już wspomnieliśmy stosowane tutaj przede wszystkim będą pompy głębinowe i zatapialne, aczkolwiek dość często można się spotkać z tym, iż w przypadku odwadniania wykopów stosowane są także pompy przewoźne powodziowe. Mają one tę zaletę, iż z reguły są bardzo wydajne, a przede wszystkim nie będzie jakichkolwiek trudności z ich transportowaniem z budowy na budowę, bowiem wystarczy zaczepić pompę na hak holowniczy i można transportować pompę na kolejną budowę. Jednym słowem mamy tutaj do czynienia z kilkoma podstawowymi metodami odwadniania wykopów budowlanych, a co za tym idzie, będziemy mogli efektywnie i skutecznie prowadzić wszelkie działania budowlane, nawet w przypadku, kiedy nagłe i bardzo intensywne opady atmosferyczne, doprowadzą do zalania wykopów, i uniemożliwia nam kontynuację prowadzonych prac.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *