W czasach obrabiarek konwencjonalnych, poprawne ustawienie przedmiotu do obróbki było nie lada wyzwaniem – czujniki zegarowe, frez palcowy mierzący „na wiór” lub „na karteczkę” (nazywaną też czasem żartobliwie „czujnikiem celulozowym”), korzystanie z przymiarów i zderzaków… kawał ciężkiego chleba. Dzisiaj, na szczęście, praktycznie wszystkie nowe frezarki CNC korzystają już z zestawów sond pomiarowych, dzięki czemu nie tylko pomiary następują znacznie szybciej, ale też znacząco spada ryzyko błędu a pomiary może wykonać nawet niewykwalifikowany pracownik.

Piekłem integratora potocznie nazywa się sytuację, w której musimy połączyć urządzenia różnych producentów za pomocą interfejsów, które mają tłumaczyć sygnały między nimi. W praktyce oznacza to, że kupując frezarki CNC z zamysłem uzupełnienia ich specyfikacji przez sondy dostarczone przez inną firmę, narażamy się na poważne koszty i długi czas wdrożenia, gdyż w praktyce serwisanci obu tych firm muszą pojawić się przy obrabiarce jednocześnie aby zadbać o poprawność przesyłanych sygnałów ze swojej strony. Musimy też znaleźć odpowiednie miejsce na stole obrabiarki (dla sondy do pomiaru narzędzi, na której mierzymy np. frez palcowy), wykonać otwory na kable i odbiorniki, znaleźć miejsce w szafach elektrycznych na dołożenie dodatkowych przekaźników i podłączenie dodatkowych kabli.

Najwygodniej jest, gdy wraz z obrabiarką to producent naszej frezarki cnc dostarcza nam gotowy zintegrowany produkt, najlepiej charakteryzujący się poniższymi cechami:

  • jest zestawem sond bezprzewodowych – ręczne podłączanie kabli, uważanie na ich potencjalne uszkodzenie przy sprzątaniu obrabiarki, problemy z uszczelnieniem – tego wszystkiego chcemy uniknąć;
  • produkowany jest przez jednego z liderów – najbardziej popularnym systemem sond na świecie jest system firmy Renishaw;
  • zawiera pełne wsparcie graficzne do generowania programów pomiarowych – dzięki temu każdy jest w stanie je obsłużyć bez żadnej wiedzy programistycznej’
  • jest uniwersalny pomiędzy maszynami tego producenta – w razie awarii możemy łatwo podmienić urządzenia tak, aby nie przerywać pracy na żadnej z obrabiarek.

Wszystkie te cechy spełnia system WIPS oferowany na obrabiarkach firmy Abplanalp – sonda do pomiaru narzędzi, która może automatycznie mierzyć głowice frezarskie, frez palcowy, wiertło, gwintownik czy właściwie inne narzędzie w pełni automatycznym cyklu, z ciągłym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem sondy. Sonda do pomiaru przedmiotu obrabianego frezarki cnc wyposażona domyślnie w ponad tuzin cykli pomiarowych oraz możliwość domierzania międzyoperacyjnego wraz z automatyczną korektą wymiarów oraz pełna integracja „z fabryki”, przez co od pierwszych minut pracy mamy pewność, że sondy pozwolą nad pracować szybciej, dokładniej i co za tym idzie – taniej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *