Wiele osób ma zbyt mało miejsca w pokoju by mieć na biurku na przykład skaner i drukarkę, jednak czasami są one niezbędne. Co wtedy? Biegać do pobliskiego sklepu komputerowego? Otóż jest, na dłuższą metę, lepsze rozwiązanie. Zamiast prosić przyjaciół o skanowanie i drukowanie, można kupić urządzenie wielofunkcyjne. Urządzenia te, łączą ze sobą wiele funkcji (wcześniej niezależnych od siebie urządzeń) w jednej obudowie. Jak wybrać odpowiednie urządzenie wielofunkcyjne?

Jakie kupić?

Przede wszystkim uwagę należy zwracać na specyfikację. Typ drukarki jest podstawowym wyznacznikiem. Atramentowe są najbardziej popularne w urządzeniach wielofunkcyjnych, jednak droższe modele zaprojektowane są na bazie archetypu laserowego. Drukarki te są zupełnie różne w budowie i działaniu, przede wszystkim największą uwagę należy zwrócić na materiał eksploatacyjny. Na stronie www.tonershop.pl można porównać ceny tonerów i atramentów, jednak niech nie zmylą was ceny. Drukarki laserowe są w przeliczeniu (cena kupna / ilość wydrukowanych stron) są tańsze w eksploatacji. Następnie uwagę należy zwrócić na rozdzielczość drukowania, która określana jest przez liczbę dpi – ilość kropli na cal. Im większa rozdzielczość, tym lepsza i bardziej precyzyjna jakość wydruku. Tańsze drukarki drukują w kolorze w rozdzielczości, mniej więcej 600×600 dpi. Droższe natomiast drukują w rozdzielczościach 6000×1200 dpi, czasami nawet więcej. Wyżej to już urządzenia specjalistyczne i raczej nie przydadzą się w domu.

Rodzaj drukarki wybrany. Co dalej?

Następny w kolejce jest skaner. Tutaj, główną rolę odgrywa rozdzielczość, również wyrażana przy pomocy dpi. Im większa rozdzielczość, tym większa jakość skanu. Urządzenia na aktualną chwilę posiadają średnio 1200×2400 dpi z drobnymi odchyłami w dół i górę. Droższe modele posiadają rozdzielczości skanera nawet 4800×9600 dpi.

Co gdy mamy dużo miejsca i pieniędzy?

Można zawsze kupić większe urządzenie wielofunkcyjne i otworzyć działalność (na przykład punkt XERO). Efektywność takiego urządzenia wielofunkcyjnego jest dużo większa, niż zwykłych biurkowych „urządzonek”, zazwyczaj używa się ich jednak jako osobne urządzenia nie podłączone do komputera, co nie zmienia faktu, że podłączyć je można. Rozdzielczości są takie sobie, lecz prędkość druku jest wręcz powalająca a tonery jak na przykład toner develop tn-211 są w miarę przyzwoitej cenie.

Urządzenie wielofunkcyjne zawsze przydatne

Urządzenie wielofunkcyjne jest bez dwóch zdań lepszym rozwiązaniem, niż osobna drukarka i skaner, a co do funkcjonalności nie ma wątpliwości, że takie urządzenie powinno znaleźć się w każdym domu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *