Współczesne budownictwo bardzo często nastawione jest na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy minimalizacji kosztów budowy. Wiąże się to z coraz częstszym projektowaniem domów z poddaszem użytkowym, co w wymierny sposób ogranicza koszty budowy, aczkolwiek pociąga za sobą konieczność zastosowania odpowiednio dobranych okien dachowych. W końcu poddasze użytkowe musi mieć zagwarantowany napływ światła słonecznego, które jest niezbędne do prawidłowej egzystencji człowieka. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii doboru okna dachowego, aby zapewnić sobie podstawową wiedzę w tym zakresie i mieć wiedzę, na podstawie której będziemy mogli prawidłowo dokonać wyboru okien dachowych do swojego domu.

Parametry technologiczne okien dachowych.

W pierwszej kolejności, podczas doboru okna dachowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry technologiczne. Niestety, ale nie każdy producent okien dachowych będzie w stanie zagwarantować nam odpowiedni poziom parametrów technologicznych okien dachowych, toteż nie możemy sobie pozwolić na ich dobór, kierując się samą tylko ich estetyką, która jakby nie patrzeć także jest kwestią dość istotną. Generalnie rzecz ujmując, najważniejszą kwestią, będzie tutaj wytrzymałość okien dachowych na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz i gradobicie. Okno dachowe powinno być wykonane przy zastosowaniu hartowanych szyb, podwójnie, lub nawet potrójnie zespolonych, co zapewni odporność na ewentualne uszkodzenia w przypadku silnego gradobicia. Dodatkowo, warto także zwrócić uwagę na kwestię technologii montażu okien dachowych, która powinna gwarantować nieprzemakalność okna w przypadku intensywnych opadów atmosferycznych.

Wybieramy właściwe okno dachowe.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj także dobór okna dachowego pod względem jego powierzchni. Nie powinna ona być zbyt duża, bowiem większa powierzchnia okna, niestety powoduje większe straty ciepła, które z kolei będą się przekładać na podniesienie rachunków za ogrzewanie. Kluczem do sukcesu będzie tutaj więc wyważenie powierzchni okna pomiędzy kwestią strat ciepła, a naświetleniem poddasza użytkowego, gdyż to także bardzo istotna sprawa, której należy poświęcić swoją uwagę w tym przypadku. Oczywiście dodatkowo, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię komfortu obsługi codziennej okien dachowych. W tym szczególnym przypadku, chodzi nam głównie o to, aby okna dachowe posiadały odpowiednie zabezpieczenia przed wypadaniem z rąk podczas otwierania i zamykania. Tutaj oczywiście wystarczającym rozwiązaniem będą dobrane wsporniki z krokowym stopniem poziomu uchylenia, które pozwolą nam jednocześnie regulować szerokość uchylenia okna, jak również zabezpieczą okna przed upadkiem. Jednym słowem, dobór okna dachowego jest zajęciem dość wymagającym, toteż należy mu poświęcić stosunkowo sporo uwagi, aby możliwe było prawidłowe jego późniejsze eksploatowanie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *