Wybór projektu domu jednorodzinnego z katalogu jest stosunkowo trudnym zadaniem. Przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż projekt do wyboru mamy tysiące, jeśli nawet nie setki tysięcy, od różnych architektów i biur projektowych. Faktycznie, w takim gąszczu projektów trudno będzie się połapać. Niemniej jednak warto tutaj trzymać się pewnych wytycznych, które pozwolą nam sprawnie wybrać projekt odpowiadający naszym wymaganiom w danym zakresie. Poniżej postaramy się wskazać, na które kwestie należy zwrócić uwagę przede wszystkim, aby zapewnić sobie możliwość wyboru projektu idealnie wręcz dopasowanego do naszych, indywidualnych potrzeb.

Ustalamy nasze wymagania względem projektu domu.

przystępny cenowo projekt domu jednorodzinnegoW pierwszej kolejności, zacząć należy od przeanalizowania naszej sytuacji, oraz ustalenia pewnych wytycznych, które wybrany przez nas projekt domu powinien spełniać. W zupełnie innej sytuacji będą osoby, które już posiadają działkę budowlaną, nabytą w okazyjnej na przykład cenie, czy też pozyskanej w spadku, a w zupełnie innej, osoby, które dopiero planują zakup działki. W tym pierwszym przypadku, projekt domu będzie musiał uwzględniać rozmiary naszej działki, w drugim zaś, będziemy mogli dokupić działkę taką, aby możliwa była realizacja budowy według zakupionego projektu.

Przeglądając oferty tanich projektów domów w katalogach, koniecznie musimy więc zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Możliwość wprowadzania zmian w projekcie – nie każdy projekt z katalogu będziemy mogli zakupić wraz ze zgodą na wprowadzanie zmian. Oczywiście jeśli nie planujemy wdrażania jakichkolwiek zmian, taka zgoda będzie nam całkowicie niepotrzebna.
  • Poziom energooszczędności budynku – warto wybrać dom jak najbardziej energooszczędny, a nawet wręcz pasywny, bowiem przełoży się to w przyszłości na niższe koszty eksploatacyjne budynku.
  • Rozmiary budynku – istotne w przypadku osób, które już posiadają własną działkę.
  • Niezbędne media – bardzo ważna kwestia, bowiem jeśli projekt zakłada ogrzewanie gazowe, to musimy pamiętać, aby na naszej działce mieć dostęp do gazu.

Wygoda i komfort eksploatacji budynku.

projekty domówOczywiście poza kwestiami czysto technicznymi, o których mówiliśmy powyżej, trzeba będzie także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Musimy przecież pamiętać o tym, aby nasz dom spełniał pewne wymogi komfortowości dla nas samych oraz pozostałych domowników. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie takie jak:

  • Przestrzeń użytkowa budynku – powinniśmy wybierać takie projekty, które zapewnią nam wymaganą, zgodną z naszymi oczekiwania przestrzeń użytkową, dopasowaną do liczebności mieszkańców.
  • Podział na część dzienną i nocną – nie wszystkie tanie projekty domów będą taki podział zapewniać, a jest to ważna rzecz, podnosząca znacznie nasz komfort eksploatacji budynku.
  • Odpowiednia ilość pokoi – to ważne, aby każdy członek naszej rodziny mógł mieć przynajmniej jeden, własny pokój, zapewniający odrobinę prywatności i spokoju.

Tak więc, widzimy dość wyraźnie, iż trzeba tutaj zwrócić uwagę na cały szereg drobnych aspektów, które razem będą układać się w wygodny i komfortowy dom. Trzeba pamiętać o tym, iż nie zawsze tanie projekty domów będą dobrym rozwiązaniem. Czasami lepiej jest wyłożyć większe pieniądze na projekt bardziej uniwersalny, łatwiejszy w adaptacji do konkretnych warunków. Czasami warto nawet skorzystać z usług architekta, który projekt przygotuje na nasze zamówienie, bowiem wtedy będzie on spełniać nasze wszystkie wymagania.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *