Dobór odpowiednich okien do naszego domu czy też mieszkania, to bardzo ważna kwestia. To, jakie okna dobierzemy, będzie w przyszłości rzutować nie tylko na nasz poziom komfortu w domu, ale także na koszty jego eksploatacji. Musimy tutaj bowiem pamiętać, iż okna, stanowią zaraz po dachu drugi najbardziej newralgiczny punkt utraty ciepła z pomieszczeń mieszkalnych. Dlatego też, musimy zadbać o to, aby okna w naszym domu charakteryzowały się jak najniższym poziomem przenikalności ciepła. Pozwoli nam to znacznie ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie, także ograniczyć koszty ogrzewania domu w sezonie zimowym. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z nieco bliższej perspektywy, aby w przypadku konieczności doboru nowych okien, mieć świadomość w tej kwestii i dokonać słusznego i prawidłowego wyboru.

Parametry techniczne okien.

W pierwszej kolejności powinniśmy tutaj zawsze zwracać uwagę na kwestię parametrów technicznych naszych okien. Najważniejsze będą tutaj zaś parametry izolacji termicznej, oraz akustycznej. Wyznacznikiem jakości okien będzie dla nas więc parametr przenikalności cieplnej, określający maksymalny poziom strat ciepła poprzez płaszczyznę okna. Nowoczesne okna, produkowane zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami, charakteryzują się konstrukcją wielowarstwową. Będziemy tutaj mieć do czynienia z szybami wielowarstwowymi zbrojonymi i hartowanymi, które zagwarantują minimalne straty cieplne przez płaszczyznę okna. Dobre okna będą charakteryzować się współczynnikiem przenikalności cieplnej na poziomie niższym niż standardowe 1,1 W/(m2*K). Najlepszym zaś rozwiązaniem w tym zakresie będzie sytuacja, w której nasze okna będą charakteryzować się tym parametrem na poziomie U <= 0,6 W / (m2*K), bowiem taki poziom strat ciepła dopuszczalny jest we współczesnym budownictwie energooszczędnym oraz w budownictwie pasywnym. Co prawda takie okna będą pociągać za sobą spore koszty, niemniej jednak jest to inwestycja, która powinna nam się stosunkowo szybko zwrócić.

Pozostałe kwestie związane z doborem okien.

Oczywiście dobór okna do naszego domu czy też mieszkania, nie powinien opierać się jedynie na parametrze przenikalności cieplnej, bowiem istotne będą także inne czynniki. Oczywiście trzeba będzie zwrócić tutaj uwagę na kwestie związane z estetyką nowych okien, jak również z parametrem izolacji akustycznej. Szczególnie izolacja akustyczna będzie dla nas ważna, bowiem będzie przekładać się na nasz komfort eksploatacji całego domu. Dobry poziom wytłumienia zewnętrznych hałasów, zagwarantuje nam dogodne warunki do wypoczynku w naszym domu. Nawet w sytuacji, kiedy zaraz z rana kładziemy się spać celem odespania nocnej zmiany w pracy. Ostatecznie należy także zwrócić uwagę na kwestię komfortu eksploatacji samych okien, aby podczas ich otwierania i zamykania, czy też czyszczenia nie mieć zbyt dużych problemów. Jednym słowem dobór okna do każdego pomieszczenia będzie dość kłopotliwym zajęciem, aczkolwiek realnym do prawidłowego przeprowadzenia przy odpowiednim nastawieniu i przy podstawowej w tym zakresie wiedzy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *