Pojazdy samochodowe to jedne z tych urządzeń mechanicznych, które na potęgę wykorzystują wszelkiego rodzaju łożyska. Sam silnik oraz koła działają na podstawie właśnie łożysk, toteż nie ma nic dziwnego w tym, iż w większości przypadków awarii, to właśnie łożyska podlegają największemu zużyciu a tym samym nadają się do wymiany. Musimy przecież pamiętać, iż są one w toku pracy pojazdów samochodowych narażone na bardzo duże obciążenia, a co za tym idzie, ich stan techniczny będzie systematycznie się pogarszać, aż ostatecznie po prostu ulegną zużyciu. Bardzo często też dochodzi do uszkodzeń łożysk z innych przyczyn. Warto więc tutaj przyjrzeć się tej kwestii bliżej, aby mieć nieco lepsze pojęcia w tym temacie.

Uszkodzenia łożysk w pojazdach samochodowych.

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, łożyska motoryzacyjne przez wzgląd na duże obciążenia, jakim są poddawane w toku eksploatacji pojazdów samochodowych, będą się bardzo szybko zużywać, w związku z czym będą podlegać wymianie na nowe. Niemniej jednak, łożyska mogą się kwalifikować do wymiany o wiele szybciej, przez wzgląd na różnorodne inne uszkodzenia, powodowane innymi sytuacjami. Przykładowo, wystarczy tutaj awaria układu smarowania, aby łożysko bez odpowiedniej ilości smaru przegrzało się i po prostu zatarło. W tym przypadku zbyt wysoka temperatura powstająca wskutek tarcia przy braku smarowania, będzie powodować rozszerzanie się materiału stalowego, a to ostatecznie doprowadzić do przypieczenia się łożyska. Takie łożysko nie nadaje się zupełnie już do niczego, wobec czego koniecznością jest jego wymiana na nowe. Do tego trzeba jeszcze dołożyć wady fabryczne, które także mogą z początku zupełnie być niewidoczne, a po kilku dniach, tygodniach, czy też miesiącach eksploatacji, ujawnić się i doprowadzić do uszkodzenia. Możemy mieć na przykład osłabienie materiałowe na pierścieniach łożyskowych, bądź też na samych kulkach lub wałkach, które przy większych natężeniach przenoszonych przez łożysko sił, doprowadza ostatecznie do jego rozsypania się. W każdym razie, prędzej czy też później każde łożysko motoryzacyjne będzie nadawało się do wymiany na nowe.

Prawidłowa wymiana łożysk samochodowych.

Oczywiście w kwestii wymiany łożysk na nowe, trzeba być bardzo ostrożnym, głównie w zakresie doboru nowych łożysk. Jest to o tyle istotne, iż nowe łożysko powinno spełniać wszystkie wymagania techniczne w tym zakresie, i charakteryzować się zarówno wymiarami jak i parametrami łożyska oryginalnego. W przeciwnym razie jego uszkodzenie jest pewne jak w banku, a pozostaje jedynie kwestią czasu. Co gorsza, źle dopasowane łożysko może się także okazać przyczyną wypadków, toteż nie warto tutaj ryzykować w celach oszczędności. Łożyska należy dobierać bardzo precyzyjnie, tak aby zgadzały się jego wymiary z oryginalnym, a jednocześnie, aby jego parametry techniczne były prawie takie same jak łożyska oryginalnego. W takim przypadku, nie będziemy musieli się raczej przejmować zbyt szybkim jego uszkodzeniem lub też wyeksploatowaniem, a to oczywiście zawsze niesie za sobą zwiększony poziom komfortu i wygody, jak również bezpieczeństwa poruszania się pojazdami samochodowymi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *