Wymiana gniazdek elektrycznych czy też łączników oświetleniowych nie jest niczym nadzwyczajnym. W zasadzie, przy odpowiednich środkach bezpieczeństwa jest możliwość, abyśmy tego typu prace wykonywali samodzielnie. Dzięki temu, można poczynić pewne oszczędności na zatrudnianiu elektryka, którego będziemy wzywać jedynie do prac poważniejszych, takich jak wymiana przepalonych przewodów oraz bezpieczników. Warto jednakże pamiętać, iż aby bezpiecznie wymienić gniazdka elektryczne, czy też łączniki, koniecznie należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w tym zakresie.

Jak bezpiecznie wymieniać gniazdka elektryczne?

Aby w trakcie wymiany gniazdek elektrycznych nie doprowadzić do żadnych sytuacji zagrażających nam wypadkiem, należy przestrzegać pewnych zasad. Są one dość proste, aczkolwiek zaznaczamy, iż nie jest to poradnik, na podstawie którego, każdy może sobie samodzielnie wymieniać gniazdka elektryczne w swoim własnym domu. Wymaga to bowiem także wiedzy oraz doświadczenia w posługiwaniu się podstawowymi narzędziami elektrycznymi. Tak więc zasady bezpiecznej wymiany gniazdek prezentują się następująco:

  • Stosowane przez nas gniazdka elektryczne powinny być fabrycznie nowe, z odpowiednimi certyfikatami CE dopuszczającymi do użytku w instalacjach elektrycznych.
  • Przed przystąpieniem do demontażu starego gniazdka i montażu nowego, należy koniecznie odłączyć dopływ prądu na bezpieczniku.
  • Po odłączeniu prądu warto sprawdzić dodatkowo próbnikiem, czy wszystko zostało odłączone prawidłowo. Czasami, szczególnie w starszych instalacjach, może się zdarzyć, iż odłączymy wszystkie gniazdka, a jedno pozostanie dalej w sieci, gdyż jest przyłączone do innego obwodu. TRZEBA TO KONIECZNIE SPRAWDZIĆ.
  • NALEŻY DWUKROTNIE UPEWNIĆ SIĘ CZY W WYMIENIANYM PRZEZ NAS GNIAZDKU NIE MA DOPŁYWU PRĄDU ELEKTRYCZNEGO.
  • Wykręcamy stare gniazdko, odkręcając jedną śrubę z jego czoła i zdejmujemy pokrywę.
  • Następnie po bokach wnętrza znajdziemy dwie kolejny śruby odpowiadające za trzymanie gniazdka wewnątrz puszki. Po ich odkręceniu, można całość wyjąć. Warto jeszcze raz sprawdzić próbnikiem czy aby na pewno do miedzianych elementów wewnątrz nie dopływa prąd elektryczny.
  • Skoro już zyskamy pewność, możemy ostrożnie odkręcić przewody doprowadzające prąd do gniazdka
  • Ostatecznie w odwrotnej kolejności zakładamy nowe gniazdko. Czyli dokręcamy do nieco przewody doprowadzające prąd elektryczny, montujemy w puszcze, stabilizujemy śrubami bocznymi, oraz przytwierdzamy zewnętrzną pokrywę.
  • Na koniec, upewniwszy się uprzednio iż wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo, możemy załączyć bezpiecznik i sprawdzić czy wszystko działa.
  • Jeśli coś poszło nie tak, bezpiecznik powinien automatycznie wybić i odciąć prąd. W takim przypadku możemy mieć pewność, iż przy montażu popełniliśmy jakieś błędy, które powodują zwarcie. Trzeba będzie wszystko jeszcze raz, starannie sprawdzić.

Jak więc widzimy, czynność jest niby prosta i banalna, a my wymieniliśmy 10 punktów bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby wymiana gniazdek elektrycznych była bezpieczna. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla większości z nas, będzie wezwanie elektryka.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *