Włókno ceramiczne to nie wynalazek dzisiejszych czasów. Już w starożytności stosowano je bardzo powszechnie. Co prawda nie sposób było wtedy określić ich składu chemicznego. Ale wiedziano dobrze, że włókno ceramiczne na przykład jest szalenie trwałe i izoluje ciepło.

Gdy w dwudziestym wieku zaczęto coraz bliżej przyglądać się właściwościom ceramiki, odkryto, że różne mieszanki minerałów, potrafią uczynić z niej materiał o wielu niesamowitych właściwościach. Bazując na tym doświadczeniu, zaczęto tworzyć coraz lepsze materiały ogniotrwałe. A wśród nich płyty, moduły, czy maty ceramiczne. Każdy z wymienionych wyżej produktów to materiał ogniotrwały. Oznacza to, że ogień nie potrafi go strawić. No, chyba że temperatura przekroczyłaby 1260 stopni. Czym więc różnią się wymienione materiały ogniotrwałe między sobą? Innymi parametrami. I dlatego też znajdują one zastosowanie w nieco innych sytuacjach. I tak na przykład maty ceramiczne są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Dlatego też maty można znaleźć w kotłach czy uszczelkach ekspansywnych.

Jeśli chodzi o płyty, te z kolei są o wiele bardziej wytrzymałe na przepływ gazów. Ponadto mają niską przewodność i pojemność cieplną. A to sprawia, że stosuje się je powszechnie między innymi w kanałach kominowych, czy nagrzewnicach. Moduły z włókna ceramicznego to z kolei gwarancja doskonałej ochrony przed utratą ciepła. I dlatego właśnie ten rodzaj materiałów ogniotrwałych stosowany jest często w branży stalowej, rafineryjnej, czy też petrochemicznej.

Czytając o właściwościach włókien ceramicznych, a także o ich zastosowaniach, można zauważyć, jak ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu odgrywają. Dzięki nim praca przy wykorzystaniu bardzo wysokich temperatur staje się o wiele bardziej bezpieczna, a zarazem i wydajna.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *