Fryzura idealnie dobrana do kształtu twarzy jest w stanie całkowicie zmienić wygląd człowieka. Nie bez powodu włosy stanowią istotny elementem wizerunku, przyciągają uwagę i uatrakcyjniają wygląd zewnętrzny. Niestety nie każdy może cieszyć się błyszczącą i puszystą czupryną. Wielu ludzi zmaga się z problemem utraty włosów powodującym dyskomfort i pogorszenie jakości życia. Okazuje się, że na łysienie androgenowe narażeni są głównie mężczyźni w wieku powyżej 19 lat, rzadziej kobiety po 30 roku życia. Niezależnie od wieku każdy człowiek gubi dziennie od 40 do 200 włosów. Okazuje się, że stres, choroby, niewłaściwa pielęgnacja i higiena głowy, zabiegi chemiczne i niektóre leki mogą okresowo hamować przyrost nowych włosów i przyczyniać się do wypadania włosów bez względu na fazę wzrostu.

Jeżeli wypadanie nasila się, a fryzura uległa znacznemu przerzedzeniu nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa. Doświadczony lekarz na podstawie badań zaleci specjalną kurację wzmacniająca osłabione cebulki. Istnieją również naturalne sposoby hamujące wypadanie włosów.

Właściwa pielęgnacja włosów

Jedną z najważniejszych czynności jest oczywiście należyte dbanie o włosy i systematyczne podcinanie powodujące ich szybszy wzrost. Warto zapamiętać, że każdy rodzaj włosów wymaga odmiennej pielęgnacji. Włosy normalne i suche należy myć w ciepłej wodzie, używając delikatnego szamponu. W końcowej fazie mycia wykorzystać można żółtko jajka, wypłukać kilkakrotnie i zastosować płukankę z octu winnego lub soku z cytryny. Suszenie powinno być delikatne, najlepiej chłodnym strumieniem powietrza, natomiast do czesania najlepiej posłużyć się grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. W przypadku włosów suchych po wysuszeniu i wyszczotkowaniu należy je natrzeć olejkiem migdałowym.

Włosy tłuste myje się w dość ciepłej wodzie. Dwa razy w tygodniu zastosować można płukankę poprawiającą ich ogólny wygląd. Suszone liście rozmarynu należy doprowadzić do zagotowania, a następnie wymieszać z sokiem z cytryny i łyżeczką węglanu potasu.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Pomimo, że w sprzedaży dostępne są różnorodne szampony, preparaty w spreju, ampułki i tabletki na wypadanie włosów warto przypomnieć sobie o domowych sposobach zapobiegających im utracie.

Pierwszym rodzajem kuracji jest napar sporządzony z łyżki stołowej suszonych ziół pokrzywy, łopianu i rozmarynu. Zioła należy zagotować w 500ml wody, a następnie pozostawić pod przykryciem około 30 minut. Po ostygnięciu i odcedzeniu gotową mieszankę wcierać w skórę głowy.

Równie niezawodny okazuje się wywar z korzeni pokrzywy. Do sporządzenia mikstury potrzebne będzie 200 gram posiekanych korzeni zioła, litr wody i filiżanka octu winnego. Po odparowaniu i przecedzeniu płyn należy wcierać w skórę głowy codziennie, aż do momentu uzyskania pożądanych rezultatów.

Chcąc wzmocnić osłabione cebulki włosowe należy sporządzić wywar na porost włosów. W dwóch litrach wody zagotować 4 łyżki wysuszonych liści bukszpanu i nacierać skórę głowy każdego wieczoru. Podobne działanie wykazuje maseczka z olejku rycynowego z dodatkiem soku z cytryny i nafty kosmetycznej. Po nałożeniu na głowę powinna na niej pozostać około 30 minut, najlepiej pod przykryciem w postaci foliowego woreczka lub czepka.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *