Ekologia to w ostatnim czasie temat numer jeden. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro stoimy na skraju katastrofy klimatycznej, które może naszą planetę zamienić w miejsce niezdatne do życia dla ludzi. W zdecydowanej większości to my, jako gatunek jesteśmy odpowiedzialni za zmiany klimatyczne, toteż na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność, aby ten stan rzeczy zmienić. Przede wszystkim powinniśmy przestać emitować ogromne ilości dwutlenku węgla, który jest najważniejszym gazem cieplarnianym. Powstaje on zaś w wyniku spalania paliw kopalnych oraz samego drewna. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż CO2 pochodzący z drewna to węgiel znajdujący się w stałym obiegu, i powinien on trafiać do atmosfery, aby zatrzymać pewną ilość ciepła, zapewniając bezpieczeństwo planety przed wychłodzeniem.

Ekologiczne rozwiązania w ogrzewnictwie.

Wobec tego też, warto tutaj zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania grzewcze, które zapewniają minimalizację emisji CO2 do atmosfery. Jednym z takich rozwiązań mogą być na przykład pompy ciepła Wadowice. Są to nowoczesne urządzenia, które zapewniają nam możliwość odbierania energii cieplnej z otoczenia i przekazywanie jej do systemu ogrzewania naszego domu. Z całą pewnością jest to rozwiązaniem bardzo ekologicznym, aczkolwiek nie zawsze opłacalnym i wystarczającym dla wielu budynków. Aby możliwe było zastosowanie pompy ciepła, budynek powinien być dobrze izolowany i ocieplony. Należy wymienić okna i drzwi, tak aby osiągnąć stan budynku energooszczędnego. Dopiero w takich warunkach pompy ciepła mają możliwość sprawdzić się, jako źródło ogrzewania domu. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, jakiego rodzaju pompę ciepła zastosować. Mamy do wyboru pompy ciepła powietrzne, które odbierają energie z atmosfery, oraz gruntowe, które czerpią ciepło rurami zabudowanymi w gruncie na głębokości co najmniej poniżej jednego metra. Na takiej głębokości temperatura jest stała, wobec czego można przewidzieć parametry pracy i nastawienia pompy ciepła, aby osiągnąć zakładany poziom grzewczy w budynku.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Drugim, dodatkowym rozwiązaniem, które przyczynia się do oszczędności energii będzie wentylacja mechaniczna wraz z systemem rekuperacji. Sama wentylacja mechaniczna w Bielsku Białej zapewni nam sprawną wymianę powietrza z otoczeniem. Dzięki temu warunki panujące wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych będą dogodne dla nas. Nie pozwolimy na zawilgocenie i rozwój pleśni oraz grzybów. Rekuperator to dodatkowe urządzenie, które odbiera energię cieplną od powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazuje ją do powietrza wtłaczanego do pomieszczeń mieszkalnych. Oczywiście nie jesteśmy w stanie odzyskać stu procenta energii, toteż trzeba będzie jeszcze dodatkowo powietrze dogrzać, niemniej jednak już osiągamy pewne oszczędności energetyczne. Zamiast spalać kolejną tonę węgla możemy ciepło zatrzymać w budynku. Generalnie rzecz więc ujmując, każde rozwiązanie pozwalające nam zaoszczędzić energię cieplną, jest dobre i warto z niego korzystać. Zawsze przyczynia się do naszych oszczędności, jak i do ograniczenia efektu cieplarnianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *