Współcześnie w kwestii ogrzewania naszych domów jednorodzinnych oraz mieszkań, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby emitować do atmosfery, jak najmniejsze ilości gazów cieplarnianych. Najgorszy zaś z nich jest oczywiście dwutlenek węgla, którego nadmiar powoduje zatrzymanie ciepła na ziemi. Skutkiem ciągłego spalania paliw kopalnych, czyli węgla, który miliony lat temu został zdeponowany głęboko pod ziemią będą tragiczne. Nasza planeta może przestać nadawać się do zamieszkiwania przez ludzi. Warto więc przemyśleć swoje działania i czym prędzej wymienić stary, węglowy kocioł grzewczy. W jego miejsce możemy zastosować pompy ciepła, lub kotły gazowe, które emitują zaledwie kilka procent tego, co kotły węglowe.

Ogólny stan naszej atmosfery.

Obecnie możemy powiedzieć, iż planeta już wkroczyła na pewien okres drogi bez powrotu. My, jako gatunek wiodący prym na planecie, jesteśmy odpowiedzialny za jej trwanie. Dlatego też, powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zatrzymać postępujący efekt ocieplania się klimatu. Łatwe to na pewno nie będzie. Politycy w wielu krajach zdają się nie widzieć zagrożenia. Można wręcz pomyśleć, iż jedyne co chcą osiągnąć to kupić głosy wyborców, obietnicami dobrze płatnej pracy w kopalniach węgla i elektrowniach węglowych. Jakby hołubili zasadzie „po nas choćby i zagłada”. Bo tak to w zasadzie będzie wyglądać. Większość współczesnych polityków, to podstarzali panowie, którzy raczej nie dożyją zagłady klimatycznej. Zastanawiający jest tylko fakt, czy aż tak bardzo nienawidzą swoich dzieci i wnuków, że gotują im taki los, kosztem głosów wyborczych? Wygląda to na totalny brak wyobraźni. Tutaj niestety nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek lata zwłoki. Zmiany powinny nastąpić tu i teraz. Bez nich nasza planeta zostanie bezpowrotnie zniszczona, a razem z nią, zagłada czeka na każdego z nas.

Czy kotły gazowe mogą być alternatywą dla węglowych?

Rozwiązania tego problemu SA stosunkowo proste. Wymagają jednak działań systemowych. Zamiast miliardów dolarów pompowanych w istniejące kopalnie oraz w budowę nowych, powinniśmy raczej skupić się na zmianie systemów grzewczych. Jak najszybciej odejść od paliw kopalnych takich węgiel i ropa. Ostatnim paliwem jest gaz, który z nich wszystkich jest najbardziej ekologiczny. Decydując się na kotły gazowe w Żywcu zamiast kotłów węglowych, an pewno przyczynimy się do poprawy stanu naszej atmosfery. Wyemitujemy mniejsze ilości gazów cieplarnianych i zyskamy na czasie. Po to, aby w przyszłości całkowicie odejść od paliw kopalnych i zastąpić je zieloną energia odnawialną. Energia słoneczna, wiatrowa, turbiny wodne na rzekach. Są to rozwiązania, które na pewno pozwolą nam ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Trzeba będzie jednak nauczyć wszystkich ludzi oszczędnego korzystania z energii. Obecnie zaś po prostu ja marnotrawimy na produkcję zbędnych ton śmieci jednorazowego użytku, które nie tylko pochłaniają mnóstwo energii, ale także zanieczyszczają naszą planetę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *