Obecnie coraz częściej słychać podnoszone głosy na temat konieczności rezygnacji z eksploatacji paliw kopalnych. Ich zapasy regularnie się kończą, ale przede wszystkim, ich spalanie generuje ogromne wręcz ilości zanieczyszczeń, które trafiają do naszej atmosfery. Wobec tego też, nasza planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a nasza działalność prowadzi do nieuchronnego końca. Dlatego też koniecznością będzie tutaj staranne przeanalizowanie wszystkich rozwiązań, w zakresie ekologicznego ogrzewania naszych domów. Jednym z nich jest tutaj przykładowo rezygnacja z węgla i wykorzystanie w jego miejsce brykietu z trocin drzewnych, czy też pelletu. Z całą pewnością będzie to rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym, niż nawet eksploatacja kotłów na ekogroszek.

Walory spalania brykietu z trocin.

Przede wszystkim trzeba sobie tutaj powiedzieć, iż zastosowanie kotłów centralnego ogrzewania opalanyc brykietem z trocin będzie nieść za sobą cały szereg korzyści. Będą oczywiście także drobne wady takiego rozwiązania, ale w końcu nigdy nie uda nam się znaleźć rozwiązania w pełni idealnego. Tak więc, do najważniejszych zalet przejścia z węgla na brykiet z trocin należy tutaj zaliczyć:

  • Brak zabrudzenia kotłowni – brykiet nigdy nie doprowadzi do czernienia ścian.
  • Brak pyłu unoszącego się w kotłowni – wpływać to będzie na nasz komfort, gdyż mało kto lubi przesiadywać w czarnym kurzu.
  • Niewielkie ilości popiołu – popiół stanowi tutaj zalewie niewielki procent
  • Przyjemny zapach roznoszący się w kotłowni a nawet w domu.

Bez wątpienia są to stosunkowo konkretne korzyści, dla których warto się zastanowić nad przejściem na ten materiał opałowy w swojej domowej kotłowni. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż brykiet drzewny ma nieco mniejszą wartość opałową, bo wynosi ona ok. 17-19 MJ/kg, przez co też trzeba będzie go spalić nieco więcej niż tradycyjnego węgla. Niemniej jednak ekologia jest tutaj bardzo ważna, i trzeba zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. W końcu w taki sposób zadbamy o naszą planetę.

Jak powstaje brykiet z trocin?

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat samego wytwarzania brykietu z trocin. Powstaje on w procesie prasowania trocin w wysokiej temperaturze. W trakcie prasowania wyciskana jest z trocin żywica, która w tym przypadku stanowi naturalne lepiszcze do brykietu. Dzięki temu też, nie trzeba tutaj stosować żadnych innych substancji, które mogły zastąpić żywicę. Bardzo ważnym aspektem w produkcji brykietu z trocin jest wilgotność materiału wsadowego. Tutaj pod żadnym pozorem nie możemy do produkcji przeznaczyć trocin o wilgotności powyżej 8%, gdyż większe jej ilości będą negatywnie wpływać na proces scalania trocin w kostki brykietu. Jednym słowem najgorszym wrogiem w procesie produkcji brykietu z trocin jest wilgotność. Jej zwalczenie gwarantuje wytworzenie dobrego produktu o wysokiej wartości kalorycznej, którego spalanie będzie przebiegać bez jakichkolwiek trudności.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *