Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jednorodzinnego czy też mieszkania jest bez wątpienia instalacja elektryczna. Współczesny człowiek bez prądu w sumie nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Posiadamy mnóstwo urządzeń, niezbędnych na co dzień, chociażby takich jak lodówka, które bez prądu nie będą pracować. Do tego dochodzi jeszcze sztuczne oświetlenie, bez którego po prostu nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego też, instalacja jest niezbędna. Musimy jednak zadbać o to, aby jej eksploatacja na co dzień, nie stwarzała dla nas jakichkolwiek zagrożeń. Aby każde gniazdko i łącznik elektryczny były w pełni bezpieczne przy użytkowaniu. Aby to osiągnąć trzeba będzie trzymać się odpowiednich przepisów określających montaż instalacji oraz dobór poszczególnych podzespołów.

Projekt instalacji.

Oczywiście wszystko zaczyna się na etapie projektu instalacji elektrycznej. Tutaj trzeba pamiętać o tym, iż instalacja elektryczna musi być zaprojektowana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Na projekcie będziemy mieć wyszczególnione wszystkie podzespoły wchodzące w jej skład. Znajdziemy listę poszczególnych gniazdek, łączników, bezpieczników oraz przewodów. Każdy obwód zasilania, czy to oświetlenia czy też gniazdek w domu powinna być na osobnym bezpieczniku. Najlepszym rozwiązaniem jest taka konstrukcja instalacji, aby każde pomieszczenie znajdowało się na osobnym bezpieczniku. Pozwala to na bezproblemowe prowadzenie jakichkolwiek prac modernizacyjnych czy też naprawczych, bez koniecznością odłączania od prądu całego budynku. Oczywiście przekroje wszystkich przewód zasilania prądem także będą wyszczególnione w projekcie. Tak samo jak każde gniazdko, każdy łącznik elektryczny. Wszystko to będzie mieć swoje miejsce i będzie gwarantować nam możliwość bezpiecznej eksploatacji instalacji w przyszłości.

Bezpieczna eksploatacja elektryczności.

Oczywiście wykonanie, montaż instalacji to jedna rzecz. Zupełnie odrębną kwestią będzie to, w jaki sposób my sami będziemy naszą instalację eksploatować. Powinniśmy wyczulić się na pewne kwestie. Chociażby zwykłe wyjmowanie wtyczek z gniazdka elektrycznego. Jeśli w tym przypadku będziemy szarpać za kabel, doprowadzimy do osłabienia gniazdka. Będzie to niestety prowadzić do poluzowania wewnętrznych przewodów, a w następstwie będzie prowadzić do ryzyka zwarcia na instalacji. Nie możemy także pod żadnym pozorem stosować większych bezpieczników niż przewidziane w projekcie instalacji. To może powodować do spalenia przewodów elektrycznych, a co za tym idzie, do spowodowania pożaru.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż bardzo dużo będzie zależeć od nas samych. Od tego, w jaki sposób będziemy na co dzień korzystać z elektryczności. Jeśli będziemy tutaj przestrzegać podstawowych wytycznych w tym zakresie, raczej nie będziemy musieli się niczego obawiać. Prąd, sam od siebie krzywdy nam nie zrobi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *