Księgowość w małej firmie może prowadzić w zasadzie każdy. Wystarczy posiadać nieco samozaparcia, trochę wiedzy z zakresu rachunkowości oraz pewną dozę dokładności. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy cechy naszego charakteru uniemożliwiają nam prowadzenie rachunków firmy. Ewentualnie, gdy prowadzimy firmę przekraczająca pewien pułap obrotów, bowiem wtedy zmuszeni jesteśmy prowadzić rozszerzoną księgowość.

Rozwiązanie jest proste. Trzeba zatrudnić osobę, która zna się na rachunkach – księgową. Kraków jako duże miasto daje bardzo duży wybór wykwalifikowanych osób, więc nie jest to specjalnym problemem. Ot wystarczy przeglądnąć odpowiednie strony internetowe szukając haseł „księgowa Kraków” lub „księgowość Kraków”. na oba te hasła pojawi nam się na przykład www.talented.pl.

Jednak, jak z morza kandydatów, wyłonić tę najwłaściwszą? Co powinien znać, co potrafić kandydat na stanowisko księgowego? Przede wszystkim nasza przyszła księgowa musi biegle posługiwać się pakietem biurowym. Nie jest konieczne, by znała go w całości. Wystarczy arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu. Innym warunkiem koniecznym jest, by przyszły buchalter miał ukończone studia wyższe z danego zakresu. Możemy zaryzykować i zatrudnić absolwenta zaraz po studiach, jednak bezpieczniejszym pomysłem będzie ktoś z minimum rocznym doświadczeniem na tym stanowisku. Wartym rozważenie wyjściem może być „wychowanie swojego księgowego” dzięki oferowaniu wakacyjnych praktyk dla studentów. Po ich zakończeniu wszystkim wystawiamy referencje, a najzdolniejszemu dorzucamy ofertę pracy.

Co się tyczy znajomości języka angielskiego to, jako kryterium wyboru możemy pominąć, gdyż w dobie powszechnej jego nauki właściwie wszyscy potrafią się nim posługiwać na poziomie komunikatywnym. Ponad to kandydat na księgowego powinien posiadać szereg kompetencji „miękkich”, jak cierpliwość, skrupulatność, samodzielność, umiejętność współpracy z innymi pracownikami, odpowiedzialność. Dobrze także, gdy posiada czynne prawo jazdy.

Wybór na stanowisko w księgowości nie jest rzeczą ani łatwą, ani zbyt skomplikowaną. Trzeba tylko rzetelnie do niego podejść, poświęcić trochę czasu i jak w życiu – mieć szczęście.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *