Wiele dzieci ma problemy ze spaniem – budzą się w nocy z rozmaitych powodów. Dzieci mogą bać się ciemności, własnych myśli, samotności. Na nocne pobudki może wpłynąć również niewłaściwa temperatura czy głód. Każdy rodzic małego nocnego marka wie również, jakich umiejętności negocjacyjnych wymaga położenie do łóżka szalejącego wieczorem dziecka. Jest jednak kilka sprawdzonych sztuczek, które pomogą w okiełznaniu małej sowy.

Po pierwsze,opowiedz dziecku do snu bajkę. Nie czytaj, tylko opowiadaj. Niech to będzie bardzo długa historia. Zatrzymuj się przy poszczególnych częściach historii, używaj wielu epitetów. Historia nie może mieć żadnych nagłych zwrotów akcji. Najlepiej, aby była to bajka na przykład o dwóch misiach, które idą przez las, a po drodze nie spotyka ich nic ciekawego. Taka historia z duży prawdopodobieństwem uśpi nasze dziecko.

Zawsze działającym sposobem jest odwołanie się do dziecięcej wyobraźni przez obrazy. Pościel dla dzieci z wizerunkiem postaci z bajek sprawi, że poczują się one bezpiecznej. W towarzystwie ulubionego bajkowego bohatera każdy mały chłopiec lepiej radzi sobie ze swoimi nocnymi lękami. Podobnie dziewczynki – utożsamiają się z nadrukowanymi postaciami, dzięki czemu w nocy czują się mnie samotne i rzadziej płaczą. Najczęściej wołają rodziców z powodu różnego rodzaju lęków, a takie kołdry dla dzieci pomagają w uporaniu się z nimi.

Z jakiego materiału powinny być zrobione kołderki dziecięce? Przede wszystkim dobrym wyborem będą tkaniny naturalne i przyjemne w dotyku, takie jak bawełna. Nie kupujmy dzieciom (ani nawet sobie) pościeli, których skład to mieszkanki bawełny z materiałem sztucznym, np. poliestrem. W takiej pościeli gorzej się śpi, łatwiej za to poci. Nie jest to dobry wybór na żadną porę roku. Kupując pościel dla dziecka warto wziąć pod uwagę jego zdanie – spytajmy, w czyim towarzystwie będzie spało mu się najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *