Od wielu już lat banki prześcigają się w nowatorskich pomysłach na przyciągnięcie potencjalnego klienta. Często mamy wrażenie, że stosowane przez niektóre placówki chwyty, są zdecydowanie poniżej pasa. Jednak z drugiej strony takie czasy nastały, że im lepsza i skuteczniejsza reklama, tym większe zainteresowanie społeczeństwa.

W czasach, kiedy pieniądz stał się chyba jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie człowieka, lokaty bankowe święcą tryumfy. Jest to w końcu jeden z najpopularniejszych a przy okazji również najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Lokata, nazywana w niektórych kręgach depozytem bankowym, to swego rodzaju produkt inwestycyjny, oferowany przez instytucje bankowe. Głównym celem lokaty bankowej jest pozyskanie kapitału dla banku. Te z kolei upoważnione są do udzielania kredytów. Każdą lokatę bankową można więc traktować jako swoistą pożyczkę klienta indywidualnego. Ale oczywiście nie ma nic za darmo. Każdy z banków w zamian musi zobowiązać się do wypłacenia klientowi należnych mu odsetek. Ich wysokość w znacznej mierze uzależniona jest od długości danej lokaty. Im dłuższy okres, na jaki powierzamy bankowi swoje oszczędności, tym większy zysk dla nas. Podobnie wygląda sytuacja z wysokością kwoty – im większa, tym większe odsetki. Oprocentowanie każdej z nich uzależnione jest w znacznej mierze od tzw. obecnej stopy redyskontowej, która ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli jest większa, natychmiast podnosi się również oprocentowanie lokat, ale również kredytów.

Lokaty odnawialne i nieodnawialne

W przypadku lokat odnawialnych, po upływie terminu, w którym obowiązywała umowa, każda lokata jest automatycznie odnawiana. Chyba że zechcemy wypłacić zgromadzone na koncie pieniądze. Trzeba wówczas poinformować placówkę bankową z odpowiednim wyprzedzeniem. Lokaty nieodnawialne są dużo częściej wybierane przez klientów banków. Polegają one na tym, że po upływie konkretnego terminu, wszelkie zgromadzone na koncie klienta środki, wraz z odsetkami, są mu wypłacane. Bez względu na jaką lokatę się zdecydujemy, warto pamiętać, aby wybierać tylko tę najkorzystniejszą dla nas. Nie musi to wynikać tylko i wyłącznie z wysokości oprocentowania w skali roku, choć nie ulega wątpliwości, że właśnie ta oferta przyciąga klientów najbardziej. Ważne jest, aby kierować się rozsądkiem, a nie chęcią szybkiego zysku, który, szczególnie przy wpłacie mniejszej kwoty, wcale nie jest taki oczywisty. Czy warto więc wpłacać małe kwoty, czy lepiej zaczekać i uzbierać znacznie wyższą, aby lokata terminowa wygenerowała większe zyski? To w dużej mierze zależeć będzie od nas. Jeżeli nie planujemy umieszczać pieniędzy na lokacie na długi okres czasu, rzeczywiście lepiej jest wpłacić nieco wyższą kwotę, gdyż już po paru miesiącach możemy „zgarnąć” całkiem przyzwoite odsetki. Jeżeli natomiast nie dysponujemy znaczącą kwotą pieniędzy, lepiej umieścić ją na lokacie na nieco dłuższy okres, gdyż dopiero po kliku latach zaczną one przynosić zauważalne zyski.

Rozsądek przede wszystkim

Decydując się na ofertę konkretnego banku, dokładnie zapoznajmy się z umową, zwracając szczególną uwagę na to, co zapisane małym drukiem. Nikt bowiem nie będzie słuchał później naszych tłumaczeń, kiedy okaże się, że wybrana przez nas lokata kompletnie nie spełnia naszych oczekiwań. Zawsze można również skorzystać z zasobów internetu, przejrzeć fora internetowe, poczytać opinie, czy samemu zadać pytanie jednemu z konsultantów. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność właściwie ulokowanych pieniędzy.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *