Portale ogłoszeniowe pełne są ofert pracy dla opiekunek osób starszych. W większości są to oferty pracy za granicą. Niektóre agencje poszukują wykwalifikowanych pielęgniarek inne proponują bezpłatne przeszkolenie przed podjęciem pracy. Również w Polsce rośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Zdobycie kwalifikacji umożliwiają specjalne szkolenia, możliwe jest także zdanie egzaminu i zdobycie tytułu zawodowego Opiekuna osób starszych.

Opieka nad osobą starszą zwłaszcza niepełnosprawną wymaga dobrego stanu zdrowia i sprawności fizycznej, dlatego opiekunka powinna mieć zdrowy kręgosłup i brak wad postawy. Niemniej ważne od cech fizycznych są cechy psychiczne zalecane w tej pracy – komunikatywność, serdeczność, spostrzegawczość, a przede wszystkim odporność na stres i cierpliwość. Właściwe wsparcie i opieka zależą w dużej mierze od podejścia do pracy.

Domowa opiekunka osoby w podeszłym wieku ma za zadanie wspomagać swojego podopiecznego  w codziennym życiu. Zakres obowiązków może być różny w zależności od stanu zdrowia i ogólnej sprawności ruchowej seniora. Najważniejsze zadania to zapewnienie higieny osobistej, pielęgnacja i dbałość o zdrowie starszej osoby. W zakres tych czynności wchodzi więc: mycie, kąpanie, czesanie, golenie, pomoc w słaniu łóżka, zmiana pościeli, a także podawanie leków.

Inne zadania jakie spełnia opiekunka związane są z pomocą w codziennych czynnościach domowych. Opiekunka pomaga w  robieniu  zakupów, sprzątaniu , prasowaniu, czy też praniu. Również czynności pozadomowe np. realizacja recepty, opłata rachunków należą do jej obowiązków.

Pielęgnacja osoby starszej, dbanie o dom, załatwianie spraw bieżących to główne funkcje opiekunki. Powinna ona także aktywizować seniora do czynnego spędzania czasu wolnego. Oczywiście zgodnie z jego ograniczeniami i możliwościami.

Zadaniem opiekuna jest podniesienie jakości życia osoby starszej, co zapewnia też godną starość. Jako, że stale wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze zdobycie zawodu lub uprawnień opiekuna osób starszych jest właściwą drogą w celu podjęcia pracy. A dobrą opiekunkę możemy bez najmniejszego wysiłku znaleźć w sieci wpisując w wyszukiwarkę na przykład „domowa opieka nad osobami starszymi i chorymi Gliwice„.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *