Marmur jest jednym z najbardziej estetycznych kamieni naturalnych wykorzystywanych obecnie w branży budowlanej. Jego zastosowanie jest stosunkowo szerokie, aczkolwiek najczęściej można się spotkać z nim w wykończeniach wnętrz. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, jak również wysokim poziomem estetyki. Oczywiście na tym lista zalet, jakimi charakteryzuje się marmur, wcale się jeszcze nie kończy. Warto tutaj pochylić się nieco dłużej nad tym materiałem budowlanym. Może się on okazać bardzo dobrym uzupełnieniem wielu wnętrze.

Marmur i jego zastosowanie w budownictwie.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie marmur charakteryzuje się dość szerokim zastosowaniem w budownictwie. Wynika to głównie z faktu jego licznych zalet, o których powiemy w kolejnym akapicie. Tutaj zaś chcielibyśmy się skupić na kwestii jego zastosowanie. Otóż marmur, współcześnie wykorzystywany jest przede wszystkim z następujących zastosowaniach:

  • Realizacja posadzek marmurowych
  • Wykonywanie płytek ściennych do pomieszczeń łazienek i kuchni
  • Realizacja parapetów okiennych
  • Wytwarzanie zlewozmywaków kuchennych z marmuru.
  • Wykonanie wszelkiego rodzaju schodów, tak wewnętrznych jak i zewnętrznych.
  • Układanie tarasów przed domem.
  • Wytwarzanie wszelkiego rodzaju ozdób marmurowych, takich jak chociażby figurki.

Widać więc dość wyraźnie, iż marmur znajduje swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Przede wszystkim jest on jednak stosowany wewnątrz budynku. Sporadycznie zdarza się jego wykorzystywanie na zewnętrz. Jest to wynikiem tego, iż na zewnątrz lepiej sprawdzać się będzie granit, który jest kamieniem bardziej odpornym i trwałym.

Zalety stosowania marmuru w budownictwie.

Wspominaliśmy także o tym, iż marmur charakteryzuje się dużą ilością zalet. Trzeba się z tym zgodzić, tym bardziej iż po stronie wad pojawia się jedynie jego koszt. Jest to bowiem zdecydowanie najkosztowniejszy kamień wykorzystywany w budownictwie. W większości przypadków, realizacje elementów z marmuru będą kilkakrotnie droższe niż przy zastosowaniu innych rozwiązań. Do największych zalet należy tutaj zaliczyć:

  • Wysoki poziom estetyki – nie ma bardziej estetycznego kamienia niż marmur. Szczególnie po precyzyjnej obróbce.
  • Trwałość i odporność – jest to bardzo trwały materiał wykończeniowy. Bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Pod tym względem ustępuje jedynie granitowi czy też trawertynom.
  • Łatwość utrzymania w czystości – nie trzeba stosować jakichkolwiek specjalnych środków. Wystarczające są standardowe detergenty i środki czystości, aby zapewni utrzymanie marmuru w czystości.

Oczywiście każdy doszuka się także innych zalet w zastosowaniu marmuru. Powyższe są jednak tutaj podstawowymi i najważniejszymi. To one przesądzają o wysokim poziomie popularności marmuru we współczesnym, nowoczesnym budownictwie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *