Prowadzenie współczesnego gospodarstwa rolnego to przede wszystkim systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, wpływających w znacznym stopniu na podniesienie efektywności upraw. Chodzi nam tutaj na przykład o kwestie profesjonalnego nawadniania upraw rolnych, szczególnie w okresie braku naturalnych opadów atmosferycznych, aby dzięki temu plony zawsze były na wysokim poziomie. W tym celu należy zainwestować w profesjonalny system nawadniania, a najlepiej w niewielką, mobilna deszczownię, która pozwoli nam na nawadnianie wielu różnych upraw, ulokowanych w znacznej od siebie odległości. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii doboru i późniejszej eksploatacji tego typu deszczowni mobilnych, aby nawadnianie upraw rolnych zawsze stało na maksymalnie wysokim poziomie.

Nowoczesne, niewielkie deszczownie.

Współcześnie w rolnictwie, w kwestii nawadniania upraw, największa popularnością cieszą się deszczownie nawijane, które pozwalają nam na wygodny i łatwy ich transport pomiędzy różnymi polami uprawnymi. Cały system składa się z węży nawijanych na bęben ulokowany na przyczepie, zraszaczy zapewniających nawadnianie na odpowiednim poziomie, oraz rzecz jasna pompy, która będzie zasilać deszczownię w wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Istotną kwestią będzie tutaj także to, aby w pobliżu pola przeznaczonego do nawadniania mieć dostęp do źródła wody. Może to być zarówno naturalny ciek czy też zbiornik wodny, ale także wykonana samodzielnie studnia głębinowa. W każdym z tych przypadków musimy jednak precyzyjnie dobrać pompę do zasilenia deszczowni, aby zraszacze mogły pracować z odpowiednią wydajnością. W zależności też od źródła wody do nawadniania, musimy pamiętać o dopasowaniu do niego pompy pod względem wysokości podnoszenia. W przypadku studni głębinowych powinniśmy zapewnić sobie pompę o dużej wysokości podnoszenia, przewyższającej głębokość studni, aby tym samym zagwarantować sobie osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia roboczego w całej instalacji.

Zakup odpowiedniej pompy do deszczowni.

Mając na względzie fakt, iż deszczownia mobilna może być zasilana różnymi pompami, oraz kwestię tego, iż w różnych przypadkach pól uprawnych będziemy mieć do czynienia z różnymi źródłami wody do nawadniania, może się okazać koniecznością posiadanie kilku pomp. Każda do innego źródła wody. W tym przypadku warto bardzo dokładanie przyjrzeć się parametrom technologicznym poszczególnych pomp, które powinien nam przedstawić nasz dostawca pomp, gdyż jego obowiązkiem jest przedstawienie nam wszystkich najważniejszych parametrów pomp, które mamy zamiar od niego zakupić. My jedynie musimy pamiętać o zapotrzebowaniu naszego systemu nawadniania, oraz o poszczególnych źródłach wody, aby precyzyjnie dopasować pompę do konkretnego przypadku, co pozwoli nam na realizację nawadniania na bardzo wysokim poziomie. To zaś z kolei przekładać się będzie na efektywność uprawy roli, co powinno przecież w tym przypadku być kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *