Realizacja inwestycji budowlanych związanych z budownictwem drogowym, czy też kolejowym, bardzo często wymagać będzie prowadzenie specjalistycznych odwodnień. Tak samo będzie to wyglądać w przypadku realizacji prac ziemnych w pobliżu terenów wodnych, stawów, jezior, rzek, czy też sztucznych zbiorników oraz cieków wodnych. Aby prace mogły być realizowane prawidłowo, koniecznością będzie zabezpieczenie wykopów ziemnych przed napływającą wodą. Nie da się efektywnie prowadzić prac ziemnych na terenie podmokłym. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne instalacje igłofiltrowe, które pozwalają na skuteczne usuwane wody z terenów podmokłych, o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej, czy też z terenów w pobliżu zbiorników i cieków wodnych.

Kiedy stosowane są nowoczesne instalacje igłofiltrowe?

Tego typu rozwiązania technologiczne, stosowane są przede wszystkim w sytuacjach, kiedy należy prowadzić prace w terenie narażonym na zalewanie wodą. Niezależnie od tego, czy będzie to woda gruntowa, czy też pochodząca z pobliskich zbiorników oraz cieków wodnych. Stosując instalacje igłofiltrowe, można skutecznie pozbyć się jej z gruntu i przygotować bezpieczne warunki do prac ziemnych.

Jak działa instalacja igłofiltrowa?

Sama instalacja składa się z agregatu pompowego, właściwych igłofiltrów, oraz kolektorów ssawnych. Agregat pompowy musi być dopasowany do wielkości instalacji i przystosowany do współpracy z igłofiltrami. W przypadku klasycznych pomp wirowych, konieczne będzie zastosowanie dodatkowej pompy próżniowej, niezbędnej do ewakuacji powietrza z instalacji. Najlepsze są jednak pompy tłokowe, które nie wymagają stosowania dodatkowych pomp próżniowych. Do agregatu podłączone są kolektory ssawne. Są to rury o średnicy 100-150mm, do których podłączony jest cały rząd igłofiltrów. Same igłofiltry zaś, to rury z tworzywa o średnicy 32-63mm (1-2”). Są one wprowadzone do gruntu poprzez wpłukiwanie. Podciśnienie wytworzone w całej instalacji poprzez pracę agregatu, będzie zapewniać możliwość odsysania wody z gruntu poprzez perforowaną końcówkę roboczą igłofiltrów. Powinny one oczywiście być odpowiednio rozmieszczone na całej długości prowadzenia wykopów. Wprowadzić je należy do gruntu na głębokość nieco większą niż planowana głębokość prowadzenia wykopów. Ostęp pomiędzy poszczególnymi igłofiltrami powinien wynosić około 0,5m. Może zostać ona wydłużona, w przypadku stwierdzenia małego napływu wody gruntowej.

Inwestycja w nowoczesne igłofiltry.

Zakup zestawu igłofiltrowego dla firm budowlanych, to stosunkowo spory wydatek. Łącznie, całą instalacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też, warto tutaj starannie przeanalizować zasadność tego typu inwestycji. Bardzo często może się okazać, iż o wiele lepszym rozwiązaniem będzie okresowy wynajem instalacji na czas prowadzenia konkretnych robót. Jeśli jednak, odwadnianie w tym zakresie jest realizowane przez firmę na co dzień, trzeba będzie przygotować odpowiednie środki finansowe. Aby znaleźć instalacje igłofiltrów do zakupu w Poznaniu nie trzeba będzie się nadmiernie wysilać. Bez większych trudności można znaleźć co najmniej kilku dostawców tego typu rozwiązań technologicznych dla budownictwa. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, zerknąć do Internetu czy też lokalnej pracy z ogłoszeniami. Na pewno uda się znaleźć nowoczesne instalacje igłofiltrowe w przyzwoitych cenach.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *