W czasie kilkunastu ostatnich lat, coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne, bardziej ekologiczne technologie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, wśród których najlepszą i najbardziej ekologiczną jest rzecz jasna spalanie drewna i jego przetworów. Najbardziej spopularyzowanym materiałem opałowym w tym zakresie będzie brykiet drzewny i brykiet z trocin, oraz pellet spalany w specjalnie przystosowanych do tego, zautomatyzowanych kotłach C.O. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii produkcji tych materiałów opałowych, oraz ich parametrom technicznym, aby przekonać się, iż modernizacja swojej przydomowej kotłowni będzie w tym przypadku jak najbardziej wskazana.

Przygotowanie obiektów produkcyjnych do wytwarzania brykietu drzewnego.

Zdecydowanie największy wpływ na jakość brykietu drzewnego oraz jego wartość opałową, będzie mieć prawidłowe przygotowanie całego produkcyjnego. Najważniejszą kwestią będzie tutaj magazynowanie materiału wsadowego, oraz gotowego brykietu w warunkach zapobiegających jego zawilgoceniu. Zbyt wysoka wilgotność wiórów i trocin drzewnych jest niewskazana do prawidłowego przebiegu procesu produkcji brykietu, zaś zbyt wysoka wilgotność samego brykietu niestety będzie negatywnie wpływać na jego efektywne spalanie i wartość opałową. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj zadbać o odpowiednie pomieszczenia, suche i odizolowane od otoczenia, aby magazynowane przez nas trociny, wióry i zrębki drzewne, jak również gotowy już brykiet nie chłonął wilgoci i pozostał w stanie suchym, aż do rozpoczęcia jego spalania.

Bardzo ważną rolę będą też pełnić tutaj brykieciarki zastosowane w produkcji, bowiem od technologii wytwarzania brykietu będzie zależeć jego wartość opałowa, trwałość, stan techniczny. Im gorszej jakości brykieciarki zastosujemy, tym brykiet będzie bardziej kruchy, a co gorsza mniej zbity, przez co tez jego gęstość nie będzie stać na dobrym poziomie. Taki brykiet zajmuje dużo miejsca, a jego spalanie jest szybkie, przez co tracimy na komforcie korzystania z ekologicznego źródła ciepła.

Wytwarzanie brykietu.

Oczywiście technologia produkcji będzie tutaj najważniejsza. Najlepszy brykiet, najbardziej ekologiczny i wartościowy osiągamy w przypadku produkcji bez jakichkolwiek dodatkowych substancji scalających, bez jakichkolwiek lepiszczy chemicznych. Należy tutaj wykorzystać naturalną żywicę drzewną, którą będzie się wydzielać w procesie ciśnieniowego prasowania materiału drzewnego, wobec czego materiał pozostanie w pełni ekologiczny. Musimy także pamiętać o tym, aby brykiet był sprasowany w prawidłowy sposób. Zbyt silne jego sprasowanie może znacznie utrudnić spalanie, zaś zbyt lekkie spowoduje zbyt wielką szybkość spalania, co jest w tym przypadku absolutnie niewskazane. Jednym słowem, na jakość brykietu drzewnego będzie wpływać technologia produkcji, tym materiału wsadowego, jego wilgotność, oraz same brykieciarki zastosowane do jego wytwarzania. Przy nieprawidłowym doborze, któregokolwiek z parametrów, będziemy mieć niestety do czynienia ze słabszym jakościowo brykietem, o gorszych parametrach technicznym i mniejszej wartości opałowej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *