W każdym domu jednorodzinnym, prędzej czy później przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie przeprowadzić kompleksową wymianę okien. Wynikać to będzie przede wszystkim z faktu tego, iż stare okna drewniane stają obecnie coraz bardziej przeżytkiem, marnującym energię cieplną. W celu lepszego podejścia do gospodarki energetycznej w naszych domach, trzeba będzie więc przeprowadzić wymianę okien na nowe, energooszczędne, o niskiej przenikalności cieplnej, okna z PCV. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym zagadnieniom, aby mieć większą świadomość tego, jak to wszystko wygląda w rzeczywistości, oraz czym się kierować wybierając okna do naszego domu.

Współczynnik przenikania ciepła nowych okien z PCV.

Jeśli chodzi o parametry techniczne okien do naszego domu, musimy sobie tutaj przede wszystkim uświadomić, iż najważniejszym parametrem będzie współczynnik przenikania ciepła. Musimy mieć świadomość tego, iż przez okna, z naszych domów uchodzi od 25 do 40% ciepła – czyli bardzo dużo. Ograniczając straty ciepła poprzez okna, będziemy mogli bardzo skutecznie ograniczyć koszty ogrzewania naszych domów w sezonie zimowym, wobec czego tym parametrem powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności. Najlepszym wyborem będą oczywiście okna o zdecydowanie najniższym współczynniku przenikania ciepła. Przyjmuje się, iż powinien on kształtować się na poziomie UW <= 1,6 W/m2 rocznie. Obecnie na rynku znaleźć można okna PCV z firmy Drew Dom, których współczynnik przenikania ciepła będzie kształtować się na jeszcze niższym poziomie UW < 0,6 W/m2 rocznie, co jest już charakterystyczne dla okien w domach pasywnych. Zakup stolarki okiennej o takich parametrach będzie z całą pewnością bardzo korzystnym dla nas rozwiązaniem, szczególnie w zakresie kosztów ogrzewania, co powinno dla większości z nas być w tym przypadku kwestia zdecydowanie najważniejszą.

Pozostałe parametry okien.

Straty ciepła stanowią bardzo ważną kwestię, której należy się w tym aspekcie szczególna uwaga, niemniej jednak okna do naszych domów, charakteryzują się także innymi parametrami, na które musimy zwrócić uwagę w następnej kolejności. Jednym z kluczowych parametrów wywierających znaczny wpływ na nasz poziom komfortu, będzie tutaj rzecz jasna parametr izolacji akustycznej. Im lepszy jej poziom, tym mniej hałasów pochodzenia zewnętrznego będzie przedostawać się do wnętrza naszych domów, a tym samym, będziemy mieć więcej spokoju. Dobra izolacja akustyczna zagwarantuje nam komfortowy wypoczynek, nawet jeśli pod naszym oknem będą się bawić dzieci. Wytłumionych będzie większość hałasów zewnętrznych, jak na przykład odgłosy przejeżdżających samochodów, czy też wiele innych. Generalnie rzecz ujmując, wymieniając stare drewniane okna, na nowe okna z PCV, o dobrych parametrach izolacji termicznej oraz akustycznej, podniesie w bardzo wyraźny sposób poziom komfortu w naszych domach, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ich ogrzewania, co powinno być dla większości z nas kwestiami priorytetowymi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *