Nowoczesne systemy pompowe, w stosunku do przestarzałych technologii, zapewniają nam bardziej wydajną i bardziej bezpieczną pracę całego systemu. Wynika to głównie z zastosowania pełnej automatyzacji procesu przesyłu pompowanego medium za pośrednictwem odpowiednio zaprogramowanych sterowników. W związku z tym też, przestarzałe technologicznie instalacje powinny być jak najszybciej zmodernizowane i dostosowane do nowych wymagań dla tego typu systemów, dzięki czemu staną się nie tylko bardziej wydajne, ale również bezpieczniejsze, prostsze w obsłudze, mniej awaryjne i bardziej żywotne. Warto więc dokładnie przeanalizować wykorzystywane w zakładach przemysłowych instalacje przesyłowe, aby zagwarantować im możliwość osiągnięcia maksymalnej wydajności.

Sterowanie pracą systemu pompowego.

Nowoczesne sterowniki stanowią jedną z najważniejszych, integralną część całego systemu. Podłączone do sterownika czujniki monitorują na bieżącą ciśnienie w instalacji, nie dopuszczając do jego nadmiernego wzrostu, poprzez stałe wyrównanie z zastosowaniem naczyń wzbiorczych. Monitorowaniu podlega także objętość transportowanego medium, czas pracy poszczególnych pomp w układzie i wiele innych czynników mających silny wpływ na ogólną wydajność systemu. Ponadto poprzez sterownik można o wiele sprawniej określić rodzaj występujących awarii i ich przyczyny, co znacznie skraca czas i ułatwia ich stosowanie. Dobry sterownik do sterowania pompami powinien gwarantować także możliwość regulowania wydajności pracy poszczególnych pomp, bowiem nie zawsze, każda pompa musi pracować na 100% swojej mocy nominalnej. Dzięki temu w razie zmniejszonego zapotrzebowanie na przesył medium, pompy ograniczają swoją pracę, a to przekłada się na mniejsze zużycie prądu oraz samych pomp. Jednym słowem prawidłowo zaprogramowany sterownik, dopasowany do konkretnego systemu pompowego będzie gwarantować większy poziom oszczędności eksploatacyjnych.

Dobór odpowiednich elementów systemu pompowego.

Oczywiście każdy system pompowy, czy to w branży wodnokanalizacyjnej, czy też w przemysłowych zakładach takich jak warsztaty, elektrociepłownie, czy tez nawet w budownictwie, powinien być wyposażony w dobrze dopasowane do jego wymagań agregaty pompowe. Dobry dostawca agregatów pompowych powinien bez większego trudu określić wymagania systemu na podstawie dostarczonych mu informacji, a dzięki temu cały system będzie zaprojektowany do pracy z najwyższą precyzją i wydajnością. Jakiekolwiek niedociągnięcia w kwestii projektu i wykonania instalacji pompowej, będą przekładać się na wyraźne straty, zarówno w kwestii wydajności i żywotności systemu, jak również w kwestii kosztów eksploatacyjnych. jednym słowem, trzeba tutaj poświęcić stosunkowo sporo uwagi na prawidłowe dopasowanie systemu do potrzeb konkretnych instalacji, aby dzięki temu osiągnąć maksymalny poziom wydajności i efektywności pracy systemów pompowych z zastosowaniem dedykowanych sterowników.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *